Шта је Сунчево језгро? Који су облици светлости, а шта представља Сунчев ветар? На шта се конкретно мисли када се помену појмови хромосфера и корона? Ово су само нека од питања на које су добили одговор посетиоци јединственог бесплатног курса астрономије за почетнике, које је Астрономско друштво „Руђер Бошковић” одржало у Планетаријуму на Калемегдану.
Стручњаци овог друштва заљубљеницима у звездано небо, небеска тела и планете представили су знања о звездама, Млечном путу, другим галаксијама и васиони, а највише речи је било о сунцу као нашој најближој звезди, без које не би било живота на земљи.
– Наше друштво је основано 1934. године, а курсеве организујемо од 1965. године, од када смо се преселили у Деспотову кулу. Посетиоцима је интересантно што могу да седну око пројектора и да на плафону гледају пројекцију звезда, тако да имају утисак као да гледају небо у току ноћи. Објашњава им се где се налази која звезда јер многе не могу да се виде у градовима због постојања милиона сијалица – појашњава Милан Јеличић, секретар друштва.
Колико год да је астрономија занимљива, ипак, младићи и девојке нису у великој мери заинтересовани да чују нешто о овој области. То потврђује Александар Оташевић из „Руђера Бошковића”.
– У последње две деценије, нажалост, људи су мало заинтересовани за астрономију и науку уопште. На предавањима се окупи око 20 људи. Долазе баш они које астрономија занима, јер им је атрактивна и динамична наука. Лепа су им сазнања о изучавању свемира и свега онога што чини васиону – каже Оташевић.
Све до краја октобра, сваке суботе од 16 и 17 сати, друштво ће на курсу за почетнике представити и друге занимљиве теме. На предавањима ће се говорити о еволуцији космоса и настанку теорије Великог праска, трагањима за ванземаљским животом, неправилним галаксијама, фазама међузвезданог гаса, галактичком центру, типовима звезда, звезданој црној рупи...