ПРИШТИНА - Пројекат којим би се омогућио одржив повратак и реинтеграција повратника на Косово данас је званично завршен, након 12 имплементација у шест општина на Косову - Гњилане, Исток, Штрпце, Северна Митровица, Ново Брдо и Пећ.
Министар за заједнице и повратак у косовској влади Далибор Јевтић је на свечаној церемонији затварања пројекта захвалио свима који су директно учествовали у пројекту и рекао да је ово добар показатељ да оно што је договорено може да се и имплементира, саопштено је из његовог кабинета.
Пројекат Ипузк (Брицк) имао је за циљ да повратницима побољша приступ владиним службама на централном нивоу првенствено преко Министарства за заједнице и повратак и Општинским канцеларијама за заједнице и повратак на локалном нивоу.
Њиме је директно подржано и 20 породица (83 лица) невећинске заједнице, што је обухватало мање оправке смештаја за лица са хитним потребама за побољшање стамбених услова као и подршку за реинтеграцију у виду самозапошљавања.
Финансиран је од стране Бироа Одељења Сједињених Држава за становништво (ПРМ) а имплементиран од стране Међународне организације за миграције.
„Ових дана је велики утисак да имамо пуно добрих планова, да имамо законе који су добри али нам некако фали имплементација. Овај пројекат је супротно томе доказ да када се нешто договори и квалитетно реализује, добијамо и квалитетне резултате који на крају долазе до оних који требају да имају и највеће бенефите од тога а то су обични грађани”, рекао је Јевтић.
Он је изразио захвалност међународним организацијама, међународним институцијама на Косову које помажу и показују на који начин треба да се ради. Јевтић је истакао да постоји начин да се решавају проблеми.
„Постоји начин да се реши и проблем запошљавања и интеграције и повратка, потребно је само да оно што јесте идеја и оно што јесте план буде имплементирано. На тај начин ћемо успети да будемо успешнији генерално у овом послу”, навео је Јевтић.
Он је рекао да је ово крај једног пројекта али да ће се већ у наредном временском периоду гледати начин да се настави са оваквим пројектима јер, како је рекао, на овај начин се управо решавају неки проблеми када су у питању расељена лица.
Он је оценио да је важно да се читаво косовско друштво развија. „Не могу ја да живим добро ако мој комшија не живи добро и управо на тај начин треба сви да се односимо”, рекао је Јевтић.
Представници амбасаде Сједињених Америчких Држава и Међународне организације за миграције су такође истакли задовољство што је овај пројекат још један у низу пројеката коју је успешно завршен.
„Један од главних циљева Сједињених Држава на Косову је подршка сигурном друштву, што је и део наших свеобухватних глобалних циљева.
Пуно је избеглица које су дугорочно ван својих домова, које желе да се врате својим домовима и када виде овако успешне пројекте као што је овај сигурно да и тиме изграђујемо веру код њих да је процес повратка могућ, тако да будете сигурни да ћемо вам се придружити и у будућим пројектима и иницијативама као што је ова данас”, рекао је Сконт Ланг из амбасаде САД на Косову.
МОМ је овим пројектом подржао и три социјална предузећа од којих два новонастала чиме је омогућено 15 сталних и 49 сезонских радних места – преноси Танјуг.