Председница Иницијативе за Регионалну комисију за утврђивање чињеница о ратним злочинима (Реком) Наташа Кандић сматра да би оснивање Специјалног суда за ратне злочине Ослободилачке војске Косова могло бити угрожено хапшењем директора косовске полиције за регион Косовске Митровице Нехата Тачија у Нишу.
Она пита зашто би се судило припадницима ОВК пред Специјалним судом ако Србија наставља да гони косовске Албанце по оптужницама за тероризам.
„Хапсити некога ко је високој позицији на Косову у тренутку када је формирање Специјалног суда у току – политички и правно је непромишљен поступак. Да ли Србија хоће да се казне они који су тешко повредили хуманитарно право, починили ратне злочине над Србима или хоће да и даље врши притисак разним политичким оптужницама? У великом броју те оптужнице за тероризам нису биле правно утемељене па су пале после 5. октобра 2.000 године”, каже Кандићева за „Политику”.
Према њеним речима, српско правосуђе је током 1996. и 1997. године многе Албанце теретило за тероризам, али су, оцењује она, у многим случајевима то биле политичке оптужнице које не би прошле озбиљну правну експертизу.
Наташу Кандић највише брине што Србија нимало не цени напор међународне заједнице да се донесе правда за српске жртве ратних злочина после јуна 1999. године и за Србе који су нестали.
И Немања Стјепановић из Фонда за хуманитарно право упозорава да је хапшење Тачија дошло баш у време када је оснивање Специјалног суда у току. Он сматра да Србија треба да се уздржи од хапшења косовских Албанаца и препусти овом суду да ради на том плану, јер се оваквим понашањем у самом старту деградира углед суда у чији рад и сам Београд полаже велике наде.
„Ако домаћи органи имају доказе о почињеним ратним злочинима, треба да их доставе Специјалном суду, посебно ако се има у виду да је већина потенцијалних починилаца Србији недоступна. У најгорем случају, предмет Нехата Тачија треба да преузме српско Тужилаштво за ратне злочине и процени има ли основа за наставак рада по оптужници против њега”, нагласио је Стјепановић за „Политику”.
Он каже да Фонд за хуманитарно право има информацију да је Тачи ухапшен по оптужници за дело тероризма, али да не зна на који се конкретан догађај и на који период оптужница односи.
„Будући да се већ појављују сумње да се ради о политички мотивисаном хапшењу и једној врсти одговора на одлуке и поступке косовских правосудних и полицијских органа, у овом случају је потребна што већа транспарентност да би се те сумње отклониле. Због тога, требало би што пре јавно обелоданити детаље везане за оптужницу”, рекао је Стјепановић.
По његовим речима, оптужница не би смела да се односи на 1999. годину, јер су Законом о амнестији од 3. јула 2002. године амнестирани сви за које се сумња да су починили дело тероризма од 1. јануара 1999. до 31. маја 2001. године.
Уколико се оптужница односи на кривично дело тероризма из 1998. године, ФХП сматра да се већ у старту ради о погрешној квалификацији дела. Наиме, током 1998. године на Косову је постојао оружани сукоб, што је закључак Хашког трибунала, и српски правосудни органи не би смели да гоне косовске Албанце, бивше припаднике ОВК, по том основу, већ би им се могло судити за ратни злочин.
Наташа Кандић сматра да би хапшење Нехата Тачија могло да доведе до протеста на Косову где би се грађани бунили против Специјалног суда, јер Србија наставља да издаје потернице.
„Ја могу да закључим да Србија није ничим задовољна и нико не може да види колико је то што је урађено смислено. То је доказ расула у правосудним институцијама Републике Србије. У српском правосуђу имамо људе који сматрају да се вратило неко старо време и мисле да је дошло време да се подижу оптужнице за тероризам”, наводи Кандићева.
На Косову, међутим, хапшење Тачија није главна вест и политичке партије, бар за сада, не сматрају да је то информација која би могла да им помогне у политичкој борби. Како наводи „Коха диторе”, министар спољних послова Енвер Хоџај каже да је за власт у Приштини то догађај од велике важности. Он је сам чин хапшења описао као неприхватљив.
„Такви случајеви су неприхватљиви за Косово и неприхватљиво је то да је Србија повећала број захтева за хапшење наших грађана. Потрудићемо се да се овај проблем реши”, рекао је Хоџај на седници владе Косова, док је је министар унутрашњих послова Косова Скендер Хисени изјавио да на основу информација које поседују не постоји правни основ за хапшење Нехата Тачија.