За неупућене, они су залуђеници који дан и ноћ „висе” на компјутерским игрицама. Истина, већина њих тако и почиње, али ако су довољно посвећени хобију, можда ће једног дана с поносом моћи да кажу да су професионални е-спортисти. Реч је о индустрији у експанзији, у којој се као и у обичном спорту обрће велики новац. Код нас нема много људи који живе од играња видео-игара, али домаћа заједница успешно се бори за место Србије на светској мапи електронског спорта.
Београд ће током предстојећег викенда други пут бити домаћин финала светског првенства у видео-игри „Каунтер страјк”. Осам најбољих репрезентација ушло је у завршницу такмичења у којем се преко интернета надметало 1.500 гејмера из 100 земља. Они ће се у Комбанк арени борити за награде у укупном износу од 100.000 долара. Боје својих земаља браниће: Аргентинци, Канађани, Данци, Французи (прошлогодишњи шампиони), Сингапурци, Швеђани, Тунишани и Турци.
Марко Милошевић, оснивач компаније „Е-фраг”, која организује такмичење, каже да овакви догађаји представљају добру прилику за промоцију Србије.
– Циљ нам је да Србија буде престоница е-спорта у региону – рекао је Милошевић јуче на конференцији за новинаре.
Сувласник „Е-фрага” је Либијац Мохамед Зардаб, организатор и коорганизатор неких од највећих догађаја у индустрији е-спорта, а пре свега страствени коментатор „Каунтер страјк” турнира. Он сматра да наша земља има огроман потенцијал и треба да буде важно место на мапи.
„Каунтер страјк” је прва онлајн акциона компјутерска игра на свету, која је развила е-спорт у успешну индустрију. После 16 година и даље је број један у својој категорији, са више од шест милиона регистрованих корисника широм света. Игра се састоји од два тима, терориста и антитерориста, који су увек на просторно ограниченом терену и у ограниченом временском интервалу.
Сви који воле ову врсту забаве моћи ће уживо да прате пренос преко интернета (azubu.tv/efragtv) уз коментаре на неколико језика.
Улаз у Арену је бесплатан, али је потребно резервисати улазнице.
„Кондициони тренинзи” на даљину
Александар Трифуновић (29) и даље многима мора да објашњава да видео-игре могу да буду прави посао и да може себи да приушти много тога, радећи оно што највише воли. Међу гејмерима познат као Касад, Трифуновић је већ отишао у пензију као е-спортиста. Сада је тренер, предводио је репрезентацију Србије као селектор на европским и светским такмичењима и каже да је плата успешног тренера вишеструко већа од просечне код нас. Код куће у Србији може да тренира иностране тимове јер се све ради преко интернета.
На прву игру се „навукао” још у основној школи. „Каунтер страјк” игра од 2001. и за петнаестак година је успешно учествовао на многим турнирима у Србији и иностранству. Каже да се играчка каријера завршава због успоравања рефлекса са 28 година у просеку, али да многи остају у е-спорту у ком се врти велики новац. Е-лига у Атланти на којој је са својом екипом недавно учествовао имала је наградни фонд од 3,4 милиона долара.
– Ипак, није ни то лако као што изгледа. Професионалне екипе тренирају пет дана у недељи осам до 10 сати. Кад њих петорица играју, то је као кондициони тренинг за регуларне спортисте, вежбамо тактику, испробавамо акције. Има и доста фрустрација. Када напорно тренирате и проводите толико времена пред компјутером, нервозни сте. А деси се да одете на турнир и не постигнете ништа – каже Трифуновић, који је до недавно тренирао једну познату немачку екипу.
Додаје да у Србији има свега десетак професионалних е-спортиста.
– У „каунтеру” тренутно немамо професионалну екипу, а имали смо полупрофесионалну, која је била ушла у топ 16 у Европи. Код нас нико не улаже у е-спорт, иако би се улагања вишеструко вратила. Само компјутер вреди преко 1.500 евра, слушалице су 25.000 динара, миш 7.000, подлога 4.000, тастатуре 10.000 – каже српски е-спортиста, по образовању информатичар.