Пре недељу дана добили смо позитиван став Националног савета за високо образовање у вези са увођењем велике матуре. Не може бити примарни услов материјални интерес факултета, не може се уцењивати, велика матура мора да буде круна школовања – изјавио је министар просвете Младен Шарчевић, у емисији „Просвета има реч”, коју је на почетку ове године покренула Унија синдиката просветних радника Србије.
Одговарајући на питања председнице Уније Јасне Јанковић, он је прецизирао да ће се велика матура полагати на крају школске 2018/2019. године, односно да ће на овај испит изаћи генерација ученика која је сада у другом разреду средње школе.
Подсетимо, према документу „Стратегија развоја образовања Србије до 2020. године”, пријемне испите на факултетима замениће велика матура, и то – општа, стручна или уметничка, у зависности од тога коју школу ђаци завршавају. Општа матура (за гимназијалце) даваће право уписа на све високошколске установе без полагања пријемних испита (изузетак су студијске групе које захтевају посебне способности, тј. таленте, попут уметничких). Уметничка матура (за ученике уметничких школа) омогућаваће проходност на уметничке факултете, а стручна (за ђаке средњих стручних школа) право уписа на матичним дисциплинама.
Идеја твораца стратегије јесте да се ојачају гимназије како по броју, тако и по квалитету ђака и да овај вид образовања буде главни „инкубатор” будућих студената. Средње стручне школе су и замишљене као школе после којих ће се ученици запошљавати, а деценијама је таква ситуација да се малтене читава генерација ђака четворогодишњих средњих стручних школа уписује на факултете. То је с једне стране за последицу имало недостатак правих мајстора, а с друге гомилање академаца који годинама нису успевали да дипломирају.
Иначе, да ће велика матура бити уведена школске 2018/2019. године, први пут је у јавности обнародовао некадашњи министар Срђан Вербић, у изјави за наш лист, који је пре две године рекао да ће концепт бити завршен до 1. септембра 2015. године.
Међутим, како је тада рекао у интервјуу „Политици“, проблем прави заједница универзитета, јер факултети сами организују пријемне испите и многи на томе добро зарађују. „Да будемо отворени до краја, постојање велике матуре некоме би смањило приходе”, рекао је тада Вербић, који је на изненађење многих остао у министарству и након доласка новог министра. Према речима Шарчевића, Вербић је остао да заврши концепт велике матуре.
У поменутој емисији „Просвета има реч”, актуелни министар је најавио да ће до наредне школске године бити усвојен нови Закон о основама система образовања и васпитања, јер је превише новина да би скупштина усвајала само измене. Уз дуално образовање, у закону ће морати да се на нове основе постави техничко образовање, информатичка писменост, чак и физичко васпитање. Као што је Шарчевић рекао и у интервјуу за наш лист, Министарству рада ће предложити и измене Закона о породици, како би се санкционисали родитељи који не обављају своје дужности, што често за последицу има велики број изостанака са часова.
– Родитељи морају да схвате своје одговорности и обавезе. Тражићемо кажњавање неодговорних родитеља, ако не могу да плате новчану казну, онда нека санкција буде друштвено користан рад – прецизирао је Шарчевић.
Обука за директоре школа који добију лошу оцену
Шарчевић је у емисији „Просвета има реч” обећао и контролу секретара школа, а то ће бити делокруг рада Мирјане Поповић из Врховног касационог суда, која ће у Министарству просвете бити задужена за правне послове. Њеним именовањем комплетиран је нови тим министра просвете.
– Нећемо одмах смењивати директоре чији је рад најлошије оцењен, они ће прво проћи кроз обуку, даћемо им шансу да се „пробуде”. Такође треба да распетљамо и школске одборе, који су често у спрези са директорима и секретарима школа, а радимо и на промени састава школских одбора – рекао је министар Шарчевић, објаснивши да у школским одборима треба да седе и представници послодаваца, ако већ уводимо дуално образовање.
– После реченог у емисији, министра просвете држимо за три обећања: велику матуру, смењивање директора који сакривају радна места и смену начелника школских управа који крше закон. Шарчевић је најавио да је у току процедура смене два директора школе, једног из Београда, а другог из места у близини главног града – каже за наш лист Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије.