Влада Србије животно је заинтересована за стабилност у региону. Ако је не буде у једном делу, цео регион неће бити привлачан за инвестиције, изјавио је потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић. Ова реченица из његовог обраћања на почетку дводневног 16. Економског самита Србије, који организује ТГИ „Груп интернешенел”, у сарадњи са Министарством финансија, Привредном комором и Економским институтом, провејавала је у излагању сваког од учесника овог скупа. Јер, према његовим речима: „Прошлост не можемо да избришемо, али ако нам је прошлост једина будућност – онда нећемо ни имати будућност”.
Србија је политичи стабилна држава, а важно је да има и економску стабилност, јер само економски стабилне земље могу да спроводе реформе које су зацртане у 35 приступних поглавља, казала је Јадранка Јоксимовић, министарка без портфеља задужена за европске интеграције.
– Србија је сама себи поставила рок до 2018. да усагласи своје законодавство са стандардима ЕУ, што ће је учинити бољом, стабилнијом и просперитетнијом земљом – казала је Јоксимовићева. – Али, то не значи да очекујемо да крајем 2018. будемо чланица ЕУ и због тога не разумем поруке из ЕУ да није време за проширење, као да ми очекујемо да за две до три године постанемо чланица.
Потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, истакла је да је „од прошле конференције Влада Србије направила велике искораке и кораке”, на шта су у својим иступањима указивали и учесници у расправи. Поготову у електронском издавању грађевинских дозвола и изградњи 120 километара ауто-путева. Онај на Коридору 10 биће завршен догодине, а у марту 2017. и три деонице железничког Коридора 10, које се финансирају из руског кредита. Она је најавила да ће на Самиту Кине и земаља Централне и југоисточне Европе у Риги бити потписани уговори о финансирању два пројекта – модернизација пруге Београд–Будимпешта и изградња ауто-пута Сурчин–Обреновац. Предстоји и реформа катастра. Догодине ће бити завршен и мост који ће повезивати Љубовију и Братунац у Републици Српској.
Амбасадор Немачке у Београду Аксел Дитман, похвалио је сјајан учинак Србије у мигрантској кризи, али и њен допринос добросуседској сарадњи у региону. Према његовим речима, Србија је на правом путу када је реч о процесу приступања ЕУ, а влада је много урадила и у спровођењу економских реформи.
– Молим да останете на том путу, јер имате много пријатеље и у Немачкој. Канцеларка Ангела Меркел је веома заинтересована за стабилност у вашој земљи – казао немачки амбасадор.
Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер позвао је Савет Европске уније да се нова поглавља за Србију отварају када буду припремљена и да их не блокирају билатерална питања.
Чепурин: Улазак Србије у ЕУ укида слободну трговину
Амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин упозорио је да ће уласком Србије у ЕУ билатералне пословне везе претрпети значајне промене и с тим у вези позвао на разговоре о прилагођавању споразума новим условима.
– Не бисмо хтели да наше билатералне пословне везе страдају приликом приступања Србије ЕУ – рекао је Чепурин.
Према његовим речима, промене ће се одразити пре свега на режим слободне трговине.
Он је казао да ЕУ чини јединствен економски простор, и земље чланице не могу да буду у посебним економским односима и уједно заједно у слободним трговинским зонама са трећим земљамаАнтрфиле
Додик: РС удвостручила свој БДП
Република Српска је последњих осам година удвостручила свој БДП и ове године очекујемо раст од три одсто, али да бисмо имали реални раст производње мора да постоји подршка банака приватном сектору, изјавио је председник РС Милорад Додик.
– Желимо да подржимо стране инвеститоре, али искуство нам говори да домаћи инвеститори не смеју да буду мање подржани. Добра сарадња домаћих и страних инвеститора је најбоља – рекао је Додик.