Цене бензина, дизела, али и ауто-гаса настављају да расту и током октобра, па се бензин продаје за 138,70 динара, што значи да је за седам дана поскупео за око динар.
За толико је скупљи и евродизел и сада се продаје за 141,90 динара, док се ауто-гас точи за 73,9 динара, или за око динар и по више. Упоређујући цене деривата с почетка године до данас, бензин је скупљи за 12, а дизел за 17 динара. Цена ауто-гаса виша је за пет динара.
Према подацима Удружења нафтних компанија Србије, упоређујући цене горива у Србији и региону, бензин јефтиније точе у Црној Гори, Бугарској, Македонији и БиХ.
Дизел је у Србији међу скупљима. По вишој цени точи се само у Албанији, Мађарској и Хрватској. Слично је и са ауто-гасом, који је код нас међу скупљима у односу на комшилук.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, потврђује да је гориво у малопродаји скупље за неколико динара, али да то нису драстични скокови.
– Разлог нових, виших цена горива на пумпама у Србији је поскупљење сирове нафте на берзама изазване најавама ОПЕК-а и Русије да ће смањити производњу сирове нафте. Оваква одлука не доноси се да би гориво поскупело, иако свако смањење производње доводи до скока цене, већ да би се тај новац искористио за нова истраживања нафте – каже он.
Када је реч о очекивању цена за наредну годину Мићовић каже, да просечна годишња цена барела нафте износи 43 долара, а да су све прогнозе на почетку године говориле да ће бити 50 долара. Уколико до тога дође, реално је очекивати даљи скок цена горива и у малопродаји, али, којим темпом, нико не може да каже.
Иначе, цена сирове нафте од марта до данас већа је за 70 одсто, тачно за онолико за колико је прошле године појефтинила, с тим што се толика поскупљења и појефтињења не виде одмах у малопродаји.
– Шта ће се, међутим, дешавати наредних месеци с ценом црног злата знаће се најкасније у новембру, после новог састанка ОПЕК-а који окупља највеће светске извознике нафте, јер би тада требало дефинитивно да буде одлучено хоће ли бити смањења производње црног злата или не – каже он.
У овом тренутку цена барела је 51,8 долара, у септембру је црно злато било још скупље 53,1 долар, док је у августу цена нафте била за 10 долара нижа него сада. У зависности до даљег кретања цена, мењаће се и цене на пумпама, с тим што, закључује Мићовић, нико не очекује драстично поскупљење горива.