У покрајинском парламенту тек што је формирана нова посланичка групе, и то под називом „Алтернатива за Војводину”, а један од њених пет чланова Амир Бислими, некадашњи директор ДС-а, обновио је жестоке оптужбе на рачун своје некадашње партије, пре свих Горана Јешића. Без обзира на то што Бислими више није члан ДС-а, баш као ни Јована Балашевић која се такође прикључила „Алтернативи за Војводину”, у јавности се после свега поново отворило питање да ли су поделе међу покрајинским демократама после одласка некадашњег лидера партије Бојана Пајтића окончане. Или ће у том раздруживању ДС напустити још неко од посланика, који су се на листи нашли захваљујући управо Пајтићу.
„Веровали или не, једини човек у врху садашњег ДС-а који није украо ни динар у овој кампањи (на изборима за новог лидера ДС-а) је Кена (Радослав Милојичић)...”, поручио је јуче на „Твитеру” Бислими, а Јешића је поново оптужио за низ афера и скандала, као и да је „украо 60.000 евра” од странке и да нови председник ДС-а Драган Шутановац то зна.
Упитан да прокоментарише ове тврдње Горан Јешић је за „Политику” нагласио да је Бислимија већ тужио због ових навода и да се тиме бави његов адвокат.
„То је полусвет који је у странку довео Бојан Пајтић. Претпостављам да реагује на то што сам критиковао формирање нове посланичке групе која је врло интересантна, јер је направљена од мађарских и српских националиста и двоје чланова који немају појма о политици, а некада су били у ДС-у. Пајтић је инсистирао да њих двоје буду на листи”, наглашава Јешић, указујући да су се „Алтернативи за Војводину” придружили и Тамаш Корхец и Арон Чонка (изабрани на листи „Мађарски покрет за аутономију”) и Арсен Курјачки бивши члан покрета „Доста је било”.
Аналитичар и професор Факултета за правне и пословне студије Факултета у Новом Саду Душко Радосављевић за наш лист, на питање да ли очекује нове поделе међу војвођанским демократама не искључује могућност да ту постоји „мало већи проблем”.
„И Мирослав Васин (председник Покрајинског одбора ДС за Војводину) слови за човека којег је ту укључио директно Пајтић. Странка мора да се реорганизује и координира рад у покрајини са централом. До сада се увек све сводило на то да ли ће покрајинске демократе или руководство из Београда однети превагу. Јединство по сваку цену није добра парола. Али ни изласци нису решење, јер смо до сада имали низ безуспешних и непотребних иступања, у које бих сврстао примере Јанка Веселиновића, Борка Стефановића, па чак и Чедомира Јовановића и Зорана Живковића који су били убеђени да баш они следе принципе Зорана Ђинђића. Борис Тадић је то урадио као неки лични чин опет без успеха”, наводи Радосављевић.
Мирослав Васин међутим, наглашава да не очекује даље осипање, и тврди да је посланичка група ДС-а и њиховог партнера Демократског савеза Хрвата Војводине сада апсолутно стабилна.
„Двоје посланика изашло је у време избора за председника странке и то је вероватно била њихова реакција. Није нам било драго, наравно. Али сам јуче читао да ће та нова посланичка група, ’Алтернатива за Војводину’ деловати опозиционо и очекујем да ћемо наставити сарадњу у скупштини”, каже Васин за наш лист.
Инсистирајући да су поделе у ПО завршене, он додаје да сукоб Бислимија и Јешића није нешто што је ново.
„Ми смо као странка то већ превазишли и не може да има утицаја на унутарпартијске односе. А како ће се то завршити између њих двојице, не желим да прогнозирам”, додаје Васин.
Горан Јешић упитан да ли очекује нове ломове међу посланицима ДС-а у војвођанском парламенту одговара да не познаје структуру већег дела посланика и да није активно учествовао у припреми покрајинских избора.
„Знам само да је та листа прошла слабије него листа ДС-а у републичком парламенту”, додаје Јешић.
Душко Радосављевић не искључује могућност да још неко од посланика ДС-а напусти посланички клуб у Скупштини АПВ, додајући да може постојати и „мотив новца и тежња да се власт шири бесконачно”.
„Све опције су отворене. Али је исто тако отворено да људи остану уверени у програм своје странке и да је не напусте. Верујем да ће сам посланички клуб опстати, јер је за његово функционисање потребно пет чланова. Али то не значи да ДС неће морати да се децидно изјасни који су јој даљи кораци. И да по неким питањима не остане неутрална и уздржана, као када су недавно бирани нови симболи Војводине, а мењани стари које је управо ДС установио после 2000. године. А сада нису били спремни да бране то што су тада донели”, закључује Радосављевић.