Када је М. Л. из Крушевца пре две године, после 26 година радног стажа, од чега је део провео у Чешкој, добио решење за пензију од око 30.000 динара, схватио је да му се коцкице баш и не уклапају и да би пензија требало да му буде већа. Током радног века много више је уплаћивао доприноса за ПИО, него што му је принадлежност обрачуната.
Како је накнадно утврдио, разлог за то је што му ПИО фонд није узео у обзир и доприносе уплаћиване од 2003. до 2010. године, док је радио и Чешкој и истовремено хонорарно сарађивао и с фирмама из Србије, које су му такође уплаћивале доприносе.
– Све време док сам радио у Чешкој уплаћивао сам себи доприносе на минималну основицу, због чега ми данас чешка пензија износи око 60 евра. Проблем је, међутим, са више од 500.000 динара које данас не могу да наплатим на име уплаћених доприноса у Србији. Када сам питао зашто ми то није ушло у обрачун пензије, из ПИО фонда су ме упутили на Пореску управу. Од њих сам касније добио одговор, да на те доприносе из Србије не могу да рачунам, јер ми се доприноси из Чешке већим делом преклапају с периодом уплате доприноса из Србије и да не могу истовремено да радим и тамо и овде – каже овај пензионер.
С обзиром на то да постоји конвенција наше земље с Чешком није му, каже, јасно зашто би то био проблем, па када се поново јавио за помоћ, и ПИО фонду и порезницима, речено му је да допуни документацију и то тако што ће од послодаваца из Србије за које је радио тражити или новац или доказ о уплати доприноса.
– Пошто многе од тих фирми више не постоје у Србији, немам начина да добијем потврде, а камоли да од послодаваца тражим новац, кад су га они већ једном уплатили. То је све проверљиво, јер је све ишло преко банковних рачуна – објашњава наш саговорник.
Сматра, каже, да постоји законски основ да му данас или ови доприноси уђу у обрачун пензије, или да му се новац врати. Међутим, не успева ништа да уради, па пита каква су права оних осигураника који деле његову судбину. Може ли се по основу дупле уплате доприноса остварити већа пензија?
У ПИО фонду, за „Политику” кажу, да су упознати с овим случајем, те да би пензионер требало да се обрати Пореској управи и провери да ли постоји други основ повраћаја доприноса, на пример, да ли између Србије и Чешке постоји Закон о избегавању двоструког опорезивања, како би, евентуално, по том другом основу наплатио доприносе.
Фонд не може да му изда потврду. Осим тога, право на повраћај доприноса није право које проистиче из Закона о ПИО, већ из Закона о пореском поступку и пореској администрацији. Тај закон чланом 10. прописује право физичких или правних лица на повраћај више или погрешно уплаћеног пореза и доприноса.
У том случају Фонд издаје потврду о висини погрешно или више уплаћеног доприноса, коју странка уз захтев предаје Пореској управи ради наплате. У конкретном случају није у питању ни више ни погрешно уплаћен допринос, категорични су у пензијском фонду.
Законом о доприносима на обавезно социјално осигурање предвиђена је обавеза плаћања доприноса за особе које остварују уговорену накнаду. Односно предвиђена је обавеза исплатиоца да приликом исплате уговорене накнаде, обрачуна, обустави и уплати доприносе, наглашавају у ПИО фонду.
Из списа предмета овог пензионера, може се, како кажу, видети да га је Пореска управа, по Закону о буџетском систему, упутила да достави потврду послодавца по чијем налогу су доприноси уплаћивани, односно потврду да средства доприноса нису и неће бити искоришћена за своју намену, уз навођење износа средстава доприноса која су погрешно или више уплаћена.
Иначе, исплата пензија по два основа – страна и српска је пракса и Фонд ПИО примењује 26 међународних споразума о социјалном осигурању са другим државама на основу којих грађани остварују право на инострану пензију.
Право из пензијског и инвалидског осигурања по међународним уговорима, остварују осигураници који су навршили део стажа у Србији, а део у другој држави, с којом је наша земља потписала и примењује уговор о социјалном осигурању. С тим што се права остварују по националним законима који важе у свакој од тих држава.
У случајевима да подносилац захтева испуњава услове за признавање права на пензију само на основу навршеног стажа у Србији, утврђује се право на такозвану самосталну пензију.