Мистериозни звук налик на брујање или фијукање долази из океанских дубина канадског Арктика и растерао је морске сисаре. У истрагу се укључила канадска војска, али до сад нема објашњења за појаву коју описује као „акустичне аномалије”.
Звук се најбоље чује у мореузу Фјури и Хекла, у регији Квикикталук, око 120 километара северозападно од инуитског насеља Иглолик, у пространој слабо насељеној регији близу Гренланда.
Ловци од лета јављају да у поменутој области готово да нема морских сисара, па је улов већ неко време мршав.
Пол Кваса, представник локалне скупштине, каже да шта год био извор звука, он свакако плаши животиње.
„Ово је једно од главних ловишта и лети и зими јер у мору окруженом ледом има много сисара. Међутим, ове године готово да их није било и то је постало сумњиво”, рекао је Кваса прошлог месеца на заседању градске скупштине.
Канадска војска је прошле седмице хеликоптерима опремљеним различитим сензорима 90 минута надлетала регију. Пилоти су спазили неколико китова и моржева, али нису снимили никакав звук.
„Извор фијукања остаје мистерија”, изјавио је за Си-Би-Ес портпарол војске.
Локално становништво упорно тврди да се звук и даље чује. Први су га летос пријавили морепловци на бродовима опремљеним сонаром, јавили су локални медији. Канадска мрежа Си-Би-Си пренела је сведочења људи који тврде да се звук чује и кроз труп брода.
Делови локалног инуитског становништва чак су оптужили „Гринпис” да на неки начин намерно производе овај звук како би растерали морске сисаре и заштитили њихову популацију од лова, али ова еколошка организација одбацује оптужбе.
„Не само да не бисмо радили ништа да нанесемо штету морским животињама, него и веома поштујемо право Инуита да лове”, рекао је њихов представник Фарах Кан.
По другој теорији, звук долази од неких тајних операција војске или рударских компанија, али и једни и други одбацују оптужбе.
Пошто војска није успела да одгонетне извор звука, на „Твитеру” се појавило шаљиво објашњење да се пробудило чудовиште Ктулу, које ће да збрише човечанство. Реч је о централној фигури митологије америчког писца хорора и фантастике Хауарда Филипса Лавкрафта.
Локалном становништву није до шале, јер је лов део вековне традиције и извор прихода.