Српска академија наука и уметности обележиће 18. новембра 175 година од оснивања Друштва српске словесности, а на свечаности ће говорити председник САНУ академик Владимир Костић и председник Републике Србије Томислав Николић, најавио је јуче потпредседник Академије Зоран Поповић.
Том приликом ће драмски уметници Гојко Шантић и Небојша Кундачина подсетити на заборављене поруке Јована Стерије Поповића, Јована Цвијића, Исидоре Секулић, Милутина Миланковића, Светозара Радојчића, Иве Андрића и Слободана Јовановића.
У музичком делу програма наступиће Академски хор „Колегијум музикум” са диригентом Драганом Јовановић и солисти сопран Александра Јовановић и баритон Владимир Андрић. Након тога ће у Галерији САНУ бити отворена изложба „Српска академија наука и уметности 1841–2016”, на којој ће кроз архивска грађу, књиге, публикације, личне предмете, фотографије, слике, скулптуре и цртеже бити представљено 20 чланова Академије од њеног оснивања до данас.
Академик Поповић је за сутра најавио научни скуп „Еколошки и економски значај фауне Србије”.
За 21. новембар најављена су два концерта у Коларчевој задужбини – у 18 часова свечани концерт хорске и камерне музике академика Стевана Мокрањца, Јосифа Маринковића, Стевана Христића, Петра Коњовића, Љубице Марић, Василија Мокрањца и Душана Радића, а у 20 часова почиње концерт симфонијске музике академика Дејана Деспића, Светислава Божића, Исидоре Жебељан, Властимира Трајковића и Ивана Јевтића.
Симпозијум „Историјат одељења САНУ” биће одржан 22. новембра, а 24. и 25. новембра планиран је научно-стручни скуп „Култура: основа државног и националног идентитета”.
Првог дана, након поздравних говора академика Костића и министра културе Владана Вукосављевића, своје реферате ће изложити Бранко Кукић, Горица Мојовић, Ивана Стефановић, Зорица Томић, Иван Јевтић, Небојша Брадић, Дивна Вуксановић, Ирина Суботић, Предраг Пипер, Дарко Танасковић, Радослав Зеленовић и Милован Данојлић. Другог дана говориће Иван Меденица, Ласло Вегел, Невена Даковић, Борислав Стојков, Драшко Ређеп, Милена Драгичевић Шешић, Дијана Милошевић, Бојан Ковачевић, Милета Продановић и Новица Милић.
Од 18. до 20. децембра гост САНУ биће нобеловац, књижевник Орхан Памук, док је за 2. децембар Поповић најавио симпозијум „Националне академије наука и уметности у 21. веку”, на који су позвани представници академија из окружења и Европе, с циљем да одговоре на питања чему служе националне академије и који су њихови задаци и циљеви у будућности.
Поповић је позвао све грађане да испрате програме САНУ, пошто је улаз на све догађаје слободан.
Танјуг