НОВИ САД - Удружење професионалних лађара Србије (УПЛС) саопштило је да најава о искључењу бродова предузећа „Иван Милутиновић” из даље експлоатације представља солидан помак ка решавања проблема, али упозорава да тиме проблеми нису решени.
У саопштењу Удружења се истиче да уредба о максималној старости бродова од 35 година изазива погрешан утисак да је проблем потонућа бродова решен и да је изазван старошћу пловила. Удружење лађара наводи да је до трагедије на Дунаву код Смедерева дошло „због нефункционалности система”.
Проблем је систематска небрига органа задужених за издавања дозволе за пловидбу, нефункционалност инспекцијског надзора, недовољна обученост кадрова и чињеница да ниједна од основних процедура при обезбеђивању места несреће није испуњена, истиче се у саопштењу, у коме се изражава захвалност службама жандармерије и полиције које су свој део посла одрадиле професионално и пожртвовано.
Што се спорне уредбе тиче, она је настала лобирањем новонасталих тајкунских бродарских фирми и представља средство за борбу против конкуренције. Том уредбом, као и Уредбом о минималном броју чланова посаде и Уредбом о звањима у унутрашњој пловидби, уништавамо домаће бродарство, а непосредно градимо бродарство у Хрватској и Босни и постајемо сами себи конкуренција, пише у саопштењу.
Удружење истиче да ниједна подунавска земља нема ограничења која су нашим бродарима наметнута последњих 10 година, па поједини домаћи власници бродова решавају питање егзистенције отварањем фирми у Хрватској, Босни или Словачкој и под заставама тих држава и даље безбедно плове остварујући профит кроз здраву конкуренцију.
Уредба о максималној старости бродова онемогућава домаће бродаре да купују и увозе бродове који су старији од 35 година. У свим земљама се за годиште брода узима година последње реконструкције, а код нас се узима година полагања кобилице, указују лађари.
На Дунаву и Рајни се могу видети холандски и немачки бродови који су стари више 80 година, а конструкцијски и технолошки су боље опремљени него било који наш брод, наводи УПЛС.
Фонет