Буџет за наредну годину требало би да до краја новембра буде пред посланицима, а полазиште за њега је да ће догодине вредност бруто домаћег производа (БДП) достићи 4.400 милијарди динара што подразумева раст од три одсто.
Предвиђа се буџетски дефицит од 1,7 одсто БДП-а који укључује повећање плата и пензија и веће инвестиције, а све то при инфлацији од око један одсто, саопштио је Душан Вујовић, министар финансија на Рајфајзен привредној конференцији којом ова банка обележава 15 година рада у Србији.
– Очекујем бурну расправу у скупштини иако је и буџет за наредну годину прављен на истим основама као и овогодишњи, а то је повећање прихода, смањење расхода и мањи трошак за отплату камата. Сада тај трошак износи 140 милијарди динара што је 3,5 одсто БДП-а, а када се он спусти на мање од три одсто имаћемо већи прираст БДП-а од трошка за камате – рекао је Вујовић додајући да очекује да ће јавни дуг, према мастрихтском критеријуму да не сме да буде већи од 60 одсто БДП-а, бити спуштен пред наш улазак у ЕУ.
Министар финансија је, и без постављеног питања, одговорио на прозивке у јавности да је влада пропустила рок који је био 15. новембра да усвоји Нацрт о буџету.
– Ми тек после трећег квартала имамо прецизније показатеље и ако бисмо буџет правили раније он би морао да иде на поправку. Додатно оправдање је што се буџет прави у сарадњи ММФ-а и владе – рекао је Вујовић.
Ресорни министар је изразио очекивања да ће извор будућег привредног раста бити и потрошња која сада почива на реално оствареном дохотку, а у том контексту је рекао и да ће пензионери потрошити бонус од 5.000 динара на зимницу и славске ручкове, значи на домаћу робу.
Вујовић је рекао и да системски од почетка године све до пред крај новембра постоји суфицит у државној каси који је тренутно око 54 милијарде динара, а да ће у децембру то да се претвори у дефицит због сезонских плаћања и преузимања дугова јавних предузећа из прошлости.
Уколико се дугови не преузму то би довело енергетски сектор у тешку ситуацију.
Он је подсетио да је са ММФ-ом договорен дефицит од четири одсто БДП-а, а да ће бити 2,1 одсто или чак и боље од тога.
Дефицит је за милијарду евра бољи од плана. Незапосленост је сада на нивоу од 15 одсто и време је да ефекте бољих економских показатеља људи осете па отуда повећања плата за неке секторе.
Председник Извршног одбора Рајфајзен банке Зоран Петровић рекао је да је важно да расте број кредита за инвестиције, а посебно радује што је у буџету ставка капиталне инвестиције пробијена, јер инвестиције су оно што нам треба.