Министар финансија Душан Вујовић ових дана кроји буџет по коме ће минус у државној благајни догодине бити мањи за око 15 милијарди динара. Према сазнањима „Политике”, дефицит опште државе до краја године износиће око 90 милијарди динара. План је да за следећу годину консолидовани минус, који осим републичке касе, укључује и локалне благајне, буџет Војводине, фондове и „Путеве Србије”, достигне око 75 милијарди.
Посматрано као удео у бруто домаћем производу (БДП), односно свему што грађани и привреда створе за годину дана, Вујовић очекује смањење консолидованог дефицита за 0,4 одсто. То практично значи да ће минус у каси са овогодишњих 2,1 бити смањен на 1,7 одсто БДП-а. Све то скројено је на претпоставци да ће раст привредне активности догодине бити већи за три одсто што значи да Вујовић прогнозира да ће БДП догодине износити 4.397 милијарди динара. Преведено у паре, министар финансија, очекује да ће грађани и привреда догодине створити нове 194 милијарде динара.
Премијер Александар Вучић најавио је да ће буџет за следећу годину бити „делимично развојни”. Како може да се види из упутстава за припрему државне касе, које су ових дана добили буџетски корисници, министар финансија планирао је раст инвестиционе потрошње од 1,2 одсто, што значи да ће државна улагања бити већа.
Буџет се кроји на претпоставци да ће лична потрошња бити већа за један одсто. Томе ће, по свему судећи, допринети повећање пензија и плата једном делу запослених у јавном сектору.
Догодине ће, очекују стручњаци у Министарству финансија, и државна потрошња бити већа, али за скромних 0,3 одсто.
Премијер Вучић јуче је у Ћуприји истакао да Србију очекују добре године. Његова процена економског раста разликује се од процене Министарства финансија, па председник владе тако очекује да ће раст БДП-а бити 3,5 одсто.
– Погодио сам прошле године, рекао сам 2,8 одсто и било је 2,8 или 2,9, за разлику од ММФ и свих других. А сад вам кажем ићи ће преко 3,5 одсто – рекао је Вучић.
Буџет ће, додао је, ипак и даље једним делом бити буџет штедње, јер је Србија и даље у програму ММФ, указао је Вучић одговарајући на питања новинара у Ћуприји.
Стога је нагласио да свако повећање плата у јавном сектору може бити засновано само на здравим јавним финансијама, јер, каже, озбиљна држава не функционише на партијским договорима и плате не могу бити повећане без реалног основа, преноси Танјуг.
Свако повећање плата у јавном сектору може бити засновано само на расту, односно на здравим јавним финансијама, а не на политичком договору, поручио је премијер.
„Озбиљна држава не функционише на партијским договорима”, рекао је Вучић новинарима и поновио да држава не може, нити хоће, да повећа плате без реалног основа.
„Не могу да вам повећам, да сте још толики, да штрајкујете још сто година, јер буџет није ћуп из којег се вади новац”, рекао је Вучић.
Додао је, ипак, да грађани никада нису задовољни.
„Повећавамо плату шест одсто, а они траже 14 одсто. Дајемо пет одсто, а они кажу дајте шест. Неки ће имати плате веће него раније, неки ће имати оно што су пре имали, јер имамо здраве јавне финансије”, рекао је Вучић.
Премијер је рекао да је држава раније функционисала тако што представници две партије седну и договоре се о повећању пензија десет одсто, а да се нико не пита на основу чега су донели ту одлуку.
„Скоро су нам уништили земљу тиме, пензионе фондове су појели, разорили земљу. Данас имамо здраве финансије и то кажу све светске институције”, рекао је Вучић.