Влада Србије одузела је 118 некретнина од Друштва за изнајмљивање непокретности „Дипос” и предала их у руке Дирекције за имовину, а то је учињено због све мањег интересовања странаца за изнајмљивање ових кућа и станова. Тако је барем наведено у образложењу Закључка који је усвојен на седници извршне власти, 3. новембра 2016. године.
У овом документу пише да је задатак „Дипоса” да изнајмљује државне куће и станове дипломатско конзуларним представништвима, али и нашим грађанима и предузећима зарад обезбеђења додатних прихода у буџет и прикупљања новца за текуће одржавање ових некретнина.
„Уочена је смањена заинтересованост дипломатско конзуларних представништава и других организација за коришћење непокретности у фонду Друштва „Дипос” с чим у вези се поставило питање првобитне намене већег дела непокретности, а истовремено је уочена повећана заинтересованост домаћих правних и физичких лица за закуп истих. Један део непокретности (станови) користи се дужи низ година (од 15 до 20) за потребе смештаја избеглих и расељених лица са подручја бивше СФРЈ и Републике Србије (Косово и Метохија) под комерцијалним условима – закуп”, дословце је наведено у образложењу Закључка.
„Политика” је већ објавила да се на списку некретнина изузетих из „Дипоса” налазе углавном станови у две зграде у Улици Пере Тодоровића на Бановом брду у којима махом станују избегла и расељена лица. Ове две зграде имају 90 станова, али на том списку нашло се неколико луксузних вила у Дипломатској колонији, као и улицама Београдског батаљона и Чакорска. У Улици Београдског батаљона становали су, између осталих, Никола Петровић, директор Електромреже Србије и Горан Ђоковић, стриц нашег најбољег тенисера Новака Ђоковића, док се у Чакорској улици налази школа „Креативно перо” која се повезује са члановима породице Карић.
Директор „Дипоса” Ђоко Кривокапић није потврдио, али ни негирао, да ли су управо ове куће изузете из њиховог фонда.
Влада Србије и Дирекција за имовину две недеље не одговарају на наше питање да ли држава планира да прода ове некретнине и зашто је 118 кућа и станова предато на управљање Дирекцији за имовину која је иначе власник ових непокретности.
Када је Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила прошле недеље брисање чланова 153, 154 и дела члана 152 из Предлога закона о становању и одржању зграда који су отварали могућност станарима да откупе станове у јавној својини јавност је опет почела да полемише да држава поново тражи начин да закупцима луксузних вила омогући да постану њихови власници. Ипак, министарка је оштро демантовала ове тврдње наводећи да је реч о становима породица погинулих полицајаца.
Из Закључка владе делимично произлази да ће се „Дипос” убудуће бринути само о кућама и становима које издају странцима. Број ових некретнина није велики, али су приходи од њиховог издавања значајни. Странци уједно представљају и најредовније платише на „Дипосовом” списку закупаца.
У извештају ревизора из 2015. године о пословању „Дипоса” наведено је да ово предузећа издаје свега 16 одсто објеката страним дипломатско-конзуларним представништвима, али зато кирија коју плаћају странци чини 68 одсто укупних прихода „Дипоса”. Уз констатацију да Србија нема свеобухватну евиденцију непокретне имовине, ревизор је напоменуо да половина државних некретнина којима располаже „Дипос” није издата у закуп.
У току јучерашњег дана Јован Воркапић, в. д. директора Дирекције за имовину није одговарао на наше позиве, а Ђоко Кривокапић директор „Дипоса” замолио нас је да му питања проследимо путем електронске поште јер је био на састанцима.
У складу са Законом о доступности информација од јавног значаја, „Политика” је јуче поново захтевала увид у комплетан списак некретнина изузетих из „Дипоса” и то од: Дирекције за имовину, „Дипоса”, Министарства финансија и Владе Србије. Осим тога, од надлежних смо тражили да нам доставе све закључке које је влада усвојила у последњих неколико година којима је држава додавала или одузимала куће и станове из „Дипосовог” фонда.
У октобру 2014. године држава им је одузела три непокретности, али им је у међувремену доделила вишеструко више кућа и станова.