БЕРЛИН – Више од половине Немаца мисли да је нагли прилив избеглица и њихова интеграција у друштво велики проблем за Немачку, иако је број нових тражилаца азила почео да се смањује, показало је истраживање.
Прошле године у Немачку је са средњег Истока и Африке дошло око 890.000 миграната, углавном исламске вероисповести, што је довело до озбиљне забринутости о безбедности грађана и самој интеграцији дошљака у најразвијенију земљу ЕУ, преноси Ројтерс.
Према подацима Федералне канцеларије за избеглице, број нових избеглица у Немачкој се знатно смањио ове године. Они су истакли да је у компјутеру регистровано око 305.000 нових тражилаца азила за првих 11 месеци 2016. године, али и да је могуће да се одређен број избеглица више пута регистровао.
У новембру се 26.438 избеглица пријавило за азил, што је мање за око 54 одсто.
(Фото Ројтерс)
Било-како било, истраживање које је спроведено у Немачкој показује да 58 одсто Немаца сматра да је прилив великог броја избеглица и њихова интеграција у друштво највећи проблем са којим се суочавају. Популарност канцеларке Ангеле Меркел је прошлог лета почела нагло да опада како се број нових избеглица повећавао. Следеће године биће одржани федерални избори, у којима она има намеру да се бори за четврти мандат, што ће јој бити можда и најтеже досад. Меркелова и њена партија конзервативаца су изгубили подршку партије анти-имигрантске алтернативе за Немачку (АФД), што је довело до јачања њеног става о интеграцији имиграната у друштво. Њена хришћанско-демократска партија (ЦДУ) усвојила је резолуцију о борби против присилног брака, убиства из части и двојног држављанства.
Зигмар Габријел, вођа Социјал демократа, млађег партнера владајуће ЦДУ партије, оптужио је Меркелову да је усвојила ставове странке АФД и да није у реду да се скрива иза десно оријентисаних странки, истакао је да је управо то што ради ЦДУ, док, по њему, Меркелова то дозвољава.
Ангела Меркел (Фото Ројтерс)
Око педесет процената Немаца мисли да Меркелова ради добар посао када су у питању избеглице, док 45 одсто мисли другачије, показало је истраживање спроведено над 1.234 људи, од 6. до 8. децембра.
Готово две трећине (60 одсто) испитаника је забринуто да трошење новца на избеглице подразумева да на неком другом месту мора да се уштеди, док се 52 одсто плаши да ће долазак великог броја мигранта повећати стопу криминала.
Око 30 одсто људи се плаши да су због избеглица угрожене културне и социјалне вредности Немачке.
Новине Дие Велт су истакле на свом сајту да су избеглице из Северне Африке ретко депортоване из Немачке. Цитирали су одговор владе на питање опозиционе Линке партије да је укупно 281 Мароканаца, Тунижанина и Алжираца депортовано из Немачке за прва три квартала текуће године, док је више од 13.000 избеглица из Северне Африке стигло прошле године.
Око три четвртине (14.463) свих избеглица депортованих из Немачке стигли су за западног Балкана.