Човек је до сад налазио лобање, читаве костуре, чак и мало коже…, али шансе да пронађе трагове ткива мозга животиње која је изумрла пре више од 139 милиона година – скоро да нису постојале. Међутим, научници у Великој Британији објавили су да су пронашли веома мали део мозга диносауруса. Било је потребно 12 година да се дође до овог закључка.
Скоро нико на плажи не би приметио такав остатак, али ловац на фосиле Џејми Хискокс одмах је уочио да је мали камен који је покупио са плаже у Сасексу 2004. године био необичан.
„На врху је био скорењен, али тип коре који је изгледао помало чудно за обичан камен”, изјавио је Хискокс за „Глас Америке”.
Људи стално проналазе остатке, понекад и целе костуре праисторијских животиња у разним деловима света. После милиона година, у костима није остало ни мало меког ткива. Заправо, веома је тешко разликовати фосил кости од обичног камена. Али под одређеним условима, меко ткиво може да остане сачувано.
Научници су указали да је пронађено мождано ткиво рептила слично крокодилском или птичјем ткиву, што је још један доказ да су ове животиње потомци диносауруса
Научници сматрају да је у моменту смрти глава ове животиње пала у муљ некадашње мочваре, и да се ту зауставио природни процес распадања, што је омогућило кристализацију малог дела мембране која се налази око меког дела мозга.
„Минерализација је такође сачувала мање крвне судове који пролазе кроз те текстуре, као и танане капиларе и мало мождане коре која се налази одмах испод тих мембрана”, објаснио је палеонтолог Дејвид Норман.
Научници су истакли да је овај узорак највероватније припадао биљоједу, који је сличан боље познатом игуанодону.
После додатних испитивања утврђено је да је мождано ткиво било много ближе лобањи него код типичних рептила, што значи да су мозгови неких диносауруса можда били већи него што се до сада мислило.
Научници су указали да је ткиво диносауруса слично крокодилском или птичјем ткиву, што је још један доказ да су ове животиње потомци диносауруса.