Мој посао је да права грађана одвојим од политике и да је задржим у њеном домену. Од нас самих зависи каква ће нам држава бити, а само солидарношћу можемо одбранити владавину права, рекао је Заштитник грађана Саша Јанковић на трибини „Владавина права у 2016” одржаној у уторак на Факултету политичких наука у Београду
Он је нагласио да му се током претходне године обратило близу двадесет хиљада људи, што указује да грађани и грађанке Србије знају да користе институцију Заштитника грађана и да су њоме боље упознати од грађана Шведске, земље која је прва основала ову институцију. Такође, ову изјаву је потврдио чињеницом да су његови извештаји из године у годину постајали све опширнији.
„Годишњи извештај сваке године бива дебљи. Једна ствар која је константа јесте правосуђе. Грађани не могу да рачунају на судство да ће их решити одређених ситуација. Ту је и незадовољство администрацијом,оно што ми називамо лошом управом. Отуда све приче о реформи јавне управе, деполитизацији и рационализацији”, рекао је Јанковић. Он је истакао да је највећи број притужби на економско и социјално стање у земљи.
„Ми имамо обичај да уводимо највише стандарде и да кажемо видите како смо напредовали. Ја сам присталица да уводимо солидне стандарде, али да их поштујемо у потпуности. Први ударац владавини права задала је реформа судства 2010. наводи Јанковић и додаје да након периода корупције који је наступио, уследио период рушења владавине права.
„Када сам ступио на дужност Заштитника грађана, била је присутна атмосфера ентузијазма, међутим, време је показало да није дошло до значајнијег развоја владавине права“, навео је Јанковић.
„Онда је дошао период корупције а после период отвореног рушења. Не треба да читамо прописе данас, него наслове у штампи. А поента владавине права је да ми можемо унапред да предвидимо како ће проћи онај ко поштује неко правило, а како неко ко га не поштује. Правила се доносе преко ноћи и не важе за све. И то је све оно што сам мислио да нећу причати десет година касније пред студентима", рекао је Јанковић.
Додао је и да му је жао што ће доктор Небојша Стефановић остати упамћен по неким лошим стварима, јер је урадио доста добрих.
„Ја јесам оптимиста. Србија није земља у којој се такве ситуације прихватају у недоглед. Србија неће постати земља фантомки и страха. Србија није осуђена да буде неуспешна држава због нас који Србију чинимо. И мислим да ћемо изаћи из овог збуњеног периода”, рекао је Јанковић.
У вези са спорним питањем износа његове плате изјавио је да његова плата једнака плати председника Уставног суда и да то утврђује Административни одбор Народне скупштине. На крају је додао да квалитет будућег заштитника зависи од грађана.
„Ако будемо имали државу која жели Заштитника, имаћемо га. Радио сам како сам радио јер дубоко верујем у вредности прописане Уставом. Заштитник грађана може без Саше Јанковића, нико није незаменљив и данас је институција Заштиника грађана много више него Саша Јанковић”, закључио је Јанковић.
Трибину је организовала студентска организација Студенти за слободу ФПН.