Полицајци су били запрепашћени када је Душица Јевђеновић, бивша саветница у Министарству спољних послова, истрчала из стана и попрскала их бибер-спрејом, јер су покушали да приведу њеног брата Ивана. Мислили су да он обија нечији аутомобил. Јевђеновићева се 5. децембра ове године нагодила са тужилаштвом и признала кривицу за напад на службено лице на дужности. Условно је кажњена на годину и десет месеци затвора са роком провере од пет година. Њен брат Иван Јевђеновић, који је такође учествовао у инциденту прошле године на београдској Бежанијској коси, осуђен је условно на годину и шест месеци затвора са роком провере од четири године.
Према информацијама МУП-а, полицајце најчешће нападају особе под дејством алкохола и наркотика, особе у афективним и посебним психичким стањима, као и чланови екстремних навијачких група на спортским утакмицама. То потврђује и инцидент који се догодио у петак, када су младићи под дејством марихуане насрнули на школског полицајца током обиласка рејона школе. Уочивши две особе да пуше марихуану, полицајац је позвао колеге да интервенишу. У тренутку док је остављао телефон један од младића је гурнуо полицајца, ударио га у груди и он је пао. Нападачи су побегли, али их је полицијска патрола убрзо ухапсила. Испоставило се да један од приведених већ има прекршајну пријаву због вређања службеног лица.
Најчешћи напади на полицајце дешавају се управо током интервенција на успостављању јавног реда и мира, провере идентитета особа и приликом хапшења осумњичених, наводе у МУП-у за „Политику”.
Према подацима Министарства унутрашњих послова Србије, од 1. јануара до 30. октобра ове године забележено је 620 кривичних дела над полицајцима. Од тога, евидентирано је 399 кривичних дела ометања службеног лица у обављању дужности, 37 кривичних дела спречавања службеног лица у вршењу дужности, 180 кривичних дела напада на службено лице у обављању дужности и четири кривична дела угрожавања сигурности.
На дужности је повређен 151 полицајац, од којих десет тешко.
У првих десет месеци 2016. забележена су и 482 прекршаја вређања службеног лица на дужности
Само у октобру ове године десило се неколико напада на чуваре реда. Током акције привођења групе осумњичене за диловање дроге, 20. октобра ове године, један од нарко-дилера се није устручавао да приликом хапшења насрне на полицајца. Прво га је одгурнуо, а затим ударио лактом у груди и поцепао му кошуљу. Тада је у заједничкој акцији полиције Београда и Ваљева заплењено девет килограма марихуане, извесна количина кокаина, оружје и муниција.
Једанаест дана раније шесторица младића су ничим изазвана, испред његове куће насрнула на припадника београдске Интервентне јединице 92. Нападачи су прво песницама ударили полицајца у главу, а затим га и изболи ножем. Следећег дана, један од нападача је ухапшен. Остали изгредници, међу којима су била и двојица малолетника идентификовани су и саслушани. Спекулисало се да су нападачи били из редова навијача ФК Рад. Нападнути полицајац се опоравио.
Према Кривичном законику Србије за напад на службено лице у вршењу послова јавне или државне безбедности, учинилац ће се казнити затвором од једне до осам година. Уколико је службено лице тешко повређено, учиниоцу следује и до 10 година затвора.
Викенд раније у Ариљу, двојица нарко-дилера су, уместо да зауставе возило на знак полицајаца, покушала да их прегазе. Сувозач је држао пиштољ уперен у полицајце. Затим су побегли.
Панчевачка полиција је 18. октобра ухапсила седам младића, који су напали полицајце током интервенције у угоститељском објекту у Његошевој улици. До инцидента је дошло два дана раније, око 2.30 часова, када се приликом редовног обиласка угоститељских објеката у Панчеву, помоћнику командира и двојици полицајаца обратио гост кафића у Његошевој улици и пријавио да га је непозната особа ножем избола у груди и леђа. Када су ушли у угоститељски објекат полицајци су затекли седам младића, који су их напали. Тројица полицајаца су тада повређена.
Од 5. фебруара, када је почео да се примењује нови Закон о јавном реду и миру, закључно са 30. октобром, забележена су и 482 прекршаја вређања службеног лица на дужности. Овај прекршај је претходно био обухваћен кривичним делом ометања овлашћеног службеног лица у обављању послова безбедности или одржавања јавног реда и мира.
Да су полицајци најчешће на мети хулиганских, навијачких група и екстремно неуротичних људи, сматра криминолог Златко Николић. Он указује да нетрпељивост према полицији није несвакидашња како у Србији, тако и свугде у свету. Међутим, наводи он, проблем је када тај анимозитет изађе из оквира нетрпељивости и прерасте у отворено непријатељство.
„Тако је у одређеним хулиганским и навијачким групама ствар престижа напасти полицајца”, оцењује Николић за „Политику”.
Са друге стране, наводи он, имамо екстремно неуротичне људе, који то вешто прикривају док се не задесе у одређеној ситуацији.
„Тада се дешава да им се догоди жута минута када их полицајци легитимишу”, каже криминолог.