За трудноћу се другачије каже друго стање, а то стање оставља последице на мозак жене, утврдила је једна студија.
Мајчинство мења величину и структуру оних делова мозга који утичу на сагледавање осећања и разумевање других. Већина тих промена траје најмање две године након порођаја и што су израженије то је емоционална веза мајке са дететом јача.
Истраживачи из Шпаније су магнетном резонанцом скенирали мозак жена пре трудноће и још једном након што су први пут постале мајке. Резултати су били изненађујући: губитак сиве масе у неколико регија укључених у процес који се зове социјална спознаја – способност да се сагледа како други људи доживљавају ствари.
Према оцени једног научника, последице тог губитка могу да буду различите. Могуће је, пренео је „Њујорк тајмс”, да се тај губитак сиве масе негативно одрази на каснији живот жене, или може бити само тренутна последица стреса, начина исхране или недостатка сна повезаних са трудноћом и порођајем.
Трећа могућност, којој ова студија највише нагиње, јесте да се мозак заправо прилагођава за будући живот мајке, односно да поједини делови буду ефикаснији за обављање мајчинских дужности као што су храњење бебе, појачана будност или касније помоћ у учењу.
„Свакако не желимо да кажемо да се у трудноћи губи мозак и не верујемо да је то случај.
Губитак сиве масе не мора да буде нужно лоша ствар, то може да значи и да је реч о сазревању.
Те промене могу да помогну да се усаврши женина способност да боље препозна потребе свог детета, да препозна социјалне претње или да допринесе јачем везивању између новорођенчета и мајке”, навео је један од истраживача.
Студија је трајала пет година и обухватила је 25 жена из Шпаније у тридесетим годинама, чији је мозак скениран пре и после трудноће. Другу контролну групу чинило је 20 жена које никада нису рађале, а чији је мозак такође два пута скениран у периоду од неколико месеци.
Губитак сиве масе уочен је само код жена које су рађале. Утврђено је, такође, да трудноћа није утицала на меморију, вербалне вештине или радне способности новопечених мајки.
Истраживање је пратило и 17 мушкараца без деце, као и 19 њих пре него што су постали тате први пут и након тога. Код те две групе није уочена разлика у величини мозга између два скенирања.