Због великог броја оболелих од грипа први део зимског распуста биће продужен за два дана. Ђаци ће се у школске клупе опет вратити у среду, 11. јануара. Министар просвете Младен Шарчевић нагласио је да ће се епидемиолошка ситуација пратити свакога дана и да ће се, уколико оболевање и даље буде велико, нова процена о ситуацији са бројем оболелих правити у понедељак, 9. јануара.
Одлучено је да се распуст продужи само за два дана, објаснио је министар, јер треба наћи начин како надокнадити изгубљене часове. У Војводини је распуст у току тако да се календар не ремети, али у другом делу Србије то представља проблем.
Епидемија грипа на подручју Србије још није проглашена, наглашавају у Министарству здравља, иако су неки окрузи пријавили епидемију.
– На основу анализе Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут” и наших података, створили су се услови да се продужи школски распуст. Пресудило је то што је међу оболелима од грипа највише деце од пет до 14 година, а доста је и болесних средњошколаца – кажу у Министарству здравља.
И у време новогодишњих празника није умањен број оболелих грађана, па су дежурни лекари у домовима здравља и болницама имали доста посла. Подаци Градског завода за јавно здравље у Београду показују да је у протеклој недељи од акутних респираторних инфекција оболело 31.029 особа, а од грипа 2.646 људи, што је за 62 одсто више у односу на седмицу раније. Инфекције и вирус грипа најчешћи су међу децом која имају од пет до 19 година, јер од укупног броја оболелих 43,46 одсто је међу овом узрасном групом.
– Ових дана било је за 70 до 100 одсто више малих пацијената са симптомима респираторних инфекција и грипа. Родитељима саветујемо да не доводе одмах децу код лекара чим примете да су добили повишену температуру већ да покушају 48 до 72 сата да је скидају лековима и честим туширањем, да поје малишане водом и да их сместе у кревет да мирују. Вирус је јак и не треба очекивати да ће се температура одмах спустити – објашњава др Милена Јанићијевић, педијатар ДЗ „Вождовац”.
Инфекције и вирус грипа најчешћи су међу децом од пет до 19 година, они чине 43,46 одсто укупног броја заражених
Лекари Института за здравствену заштиту мајке и детета „Др Вукан Чупић” само у децембру забележили су око 4.000 прегледа малишана, што је за хиљаду више у односу на исти период прошле године. Због компликације вируса попут тешког дисања, лошег општег стања, упале плућа, дехидратације велики број малишана је хоспитализован у овој установи.
– Били смо дежурни три празнична дана и имали смо много пацијената. Родитељи су највише доводили децу због изузетно високих температура и компликација респираторних инфекција. Било је и деце са дијарејама због којих су дехидрирали – наглашава др Радован Лукешевић, из Института за мајку и дете.
Симптоме грипа и респираторних инфекција са боловима у грлу најтеже су поднели хронични болесници код којих се основно обољење искомпликовало. Лекари су код њих, појашњава др Бранка Лазић, начелница службе опште медицине београдског Дома здравља „Стари град”, бележили нарушен метаболизам, асматичне нападе, тегобе са срцем…
Важно је да оболели буду стрпљиви и да не иду на посао после три дана мислећи да су оздравили
– Утврдили смо да је у недељи која је претходила новогодишњим празницима пет пута више пацијената потражило нашу помоћ него седмицу раније. Доста посла су имали и лекари који одлазе у кућне посете пацијентима. Важно је да оболели буду стрпљиви и да не иду на посао после три дана мислећи да су оздравили. Овај вирус мора да се одлежи минимум седам дана, а ко „заради” и компликације много дуже – додаје др Лазић.
И лекари Хитне помоћи не памте када су им амбуланте биле пуније него ових дана, када вируси „харају” Београдом. Проблем је што људи занемарују тегобе, сматра др Радмила Шехић, из амбуланте Градског завода за хитну медицинску помоћ, немају јак имунитет, а уједно су необавештени шта треба да раде када се разболе.
– Мислим да смо на ивици епидемије грипа и да се код многих грађана јављају компликације болести. Треба апеловати на људе да чим осете малаксалост и болове у мишићима остану у својим становима и да избегавају било какав физички напор. Када дођу по помоћ, углавном имају и вртоглавицу, главобољу и раздражљивост – каже др Шехић.
Удружен са вирусом грипа ових дана присутан је и ентеровирус, којег прате дијареја, повраћање, дехидратација, што брзо исцрпи човека. Због тога су многе фирме десетковане, а клинике крцате пацијентима.
Редови код ОРЛ лекара
Код стручњака за ОРЛ већ данима „кампује” велики број пацијената са упалама синуса и јаким главобољама, гнојним ангинама, као и упалама средњег ува, што се повезује са компликацијама грипа.
Важно је да грађани не посегну за антибиотицима чим осете малаксалост, наглашава др Галина Јоковић, из Клинике за ОРЛ КБЦ „Др Драгиша Мишовић” у Београду, а примећено је и да греше када за сваку ситницу иду по лекара да дају брисеве на анализу.
– Нема потребе за таквим понашањем. Боље је одлежати вирус код куће, па ако здравствена слика није боља ни после четири или пет дана, треба отићи код доктора. Тренутно различите врсте вируса харају, па људи брзо оболевају – додаје др Јоковић.