Партизаново руководство је на Скупштини клуба на којој је јесенас изабрано, „прескочило” читање финансијског извештаја генералног директора Милоша Вазуре за 2016. годину, из којег је јавност требало пре свега да сазна колики је дуг „црно-белих”.
Према његовим изјавама током прошле године, „минус” клуба је био сведен на 12,5 милиона евра, након што се кретао око 15 милиона код управе која је отишла у децембру 2014.
Европска фудбалска унија је избацила „црно-беле” из европских такмичења на годину дана због дуга од 2.468.000 евра, али како ствари стоје, те катастрофалне последице можда не би ни било да администрација у Хумској није радила малтене ништа три месеца након 30. јуна прошле године, када је износ обавеза које нису плаћене у року износио – 7.000 евра...
– Нанесена нам је неправда – рекао је председник Милорад Вучелић. – Ангажовали смо тим правних стручњака и мислим да ћемо играти у Европи. Ово што се дешава је последица борбе за власт изван Партизана против Партизана. Ми ћемо учинити све што можемо, клуб не може да стане због једне шокантне одлуке. Како сам сазнао од тренера Николића, није оставила последице на атмосферу на тренинзима.
Судећи према одлуци Коморе за решавање спорова Уефиног тела за финансијску контролу, кобна грешка било је то што је Партизан 29. јула затражио нови репрограм пореских обавеза од Пореске управе Србије, раскинувши стари по којем је дуговао 1.579.000 евра.
Нови није потписан до 30. септембра, што је други од два датума за мониторинг који су кључни у регулативи Уефиног финансијског фер-плеја. У одлуци из Ниона, поред осталог, стоји:
„Након 30. јуна, Партизан је раскинуо уговор о пореском репрограму, како би могао да аплицира за нови с којим би добио олакшице у виду мањих камата и дужег рока отплате. Као последица, стари уговор није могао да буде узет у обзир 30. септембра. Порески орган је 28. октобра потврдио да је у одмаклој фази склапања новог уговора. При томе, порески дуг је између 30. јуна и 30. септембра порастао за 347.000 евра, достигавши 1.926.000 евра. На основу тога, истражни судија Тела за финансијску контролу Уефе (ЦФЦБ) је 11. новембра проследио случај Комори за решавање спорова. Председник ЦФЦБ је 14. новембра обавестио Партизан да је покренута ‘судска фаза’. Клуб је позван да достави своје аргументе до 28. новембра, што је и учинио. Послао је копију уговора о пореском репрограму склопљеног 25. новембра, за износ од 1.926.000 евра. Судска комора ЦФЦБ га је анализирала до детаља и нема сумње да није био на снази 30. септембра 2016. године, због чега није имао утицаја на ову анализу”.
Укупан спорни износ од 2.468.000 евра поред пореског дуга, укључује и 454.000 евра обавеза према другим клубовима и 88.000 евра који нису исплаћени запосленима у року.
У Партизановој новембарској пошиљци Уефи писало је да су измирене обавезе према запосленима и 27.000 евра према другим клубовима, али ЦФЦБ је навео да нису достављени одговарајући докази тако да те износе није могао да узме у обзир.
Оних 370.000 евра за које су у Партизану тврдили да су читав спорни износ, чијом уплатом до 31. јануара се наводно избегава суспензија, извесно су остатак дуга према другим клубовима из одлуке ЦФЦБ.
У њој је опсежно образложено да се руководило и тиме што је Партизан трећи пут од 2012. прекршио обавезу да 30. јуна и 30. септембра буде без обавеза неизмирених према уговореним роковима. А, при крају текста стоји и следећа реченица:
„При доношењу одлуке, имало се у виду да је Партизан учинио напоре да дође до новог пореског репрограма, којим би се регулисала позиција пред належним органима. То је узето у обзир као олакшавајућа околност”...