Продужетак распуста изгледа је уродио плодом јер је у протеклој недељи у престоници смањен број оболелих од грипа. Лекарима домова здравља због овог вируса за помоћ се обратило 853 грађана, што је готово три пута мање него почетком јануара.
Грип јењава, расте број оболелих од акутних респираторних инфекција – забележено је повећање пацијената за 12 одсто. Медицинари су протекле седмице због кијања, кашљања, болова у грлу збринули 16.453 пацијента, највише оних који имају од 20 до 64 године.
Око 4.700 школараца зарадило је респираторну инфекцију, 2.894 деце предшколског узраста и 2.175 старијих од 65 година. Медицинари су, кажу, мало данули душом пошто нема гужви у чекаоницама, али упозоравају на нови налет грипа јер су се ђаци вратили у школске клупе. Очекује се да ће грип обарати у кревет и у фебруару и у марту.
– Мање је оболелих од грипа. Једино долазе хронични болесници који су добили неке компликације – каже др Невенка Димитријевић, из Дома здравља „Вождовац”.
И др Милица Николић-Урошевић, из ДЗ „Врачар”, наглашава да нема много нових случајева оболелих од грипа, али доста њих тражи помоћ после неуспелог самолечења.
– Људи узимају лекове на своју руку, а код лекара дођу када се грип искомпликује и претвори се у упалу плућа и синуса – додаје др Николић-Урошевић.
Зато је важно да се и грип и респираторна инфекција одлеже, односно да оболела особа мирује неколико дана, узима довољно течности (чајеве, воду, пилећу супу), употребљава антипиретике (лекове за снижење повишене телесне температуре) и да не пије антибиотике на своју руку јер они нису делотворни у лечењу вируса.
Осим јачања имунитета витаминима, важно је избегавати блиске контакте са оболелима, редовно прати руке и не додиривати очи, нос и уста прљавим рукама. Нос и уста треба покривати приликом кашљања и кијања папирнатом марамицом коју одмах после употребе треба бацити, а руке опрати текућом водом и сапуном, а у мере превенције спада и често проветравање просторија и избегавање боравка у затвореним просторима где се налази велики број људи.