Светска финансијска тржишта оборила су јуче, накратко, вредност британске фунте на најнижи ниво од 1985. године, стрепећи да је Уједињено Краљевство стварно спремно на потпуни разлаз са Европском унијом, чије последице берзе не могу још ни да замисле.
Стрепње берзи – уочи данашњег говора британске премијерке Терезе Меј о профилу „брегзита” – појачала је изјава министра финансија Филипа Хамонда у недељу да је Острво спремно да „промени економски модел уколико буде присиљено да напусти ЕУ без споразума о приступу јединственом тржишту”. Финансијска тржишта прочитала су у Хамондовој изјави претњу Лондона Бриселу да ће изменити садашње законе о опорезивању европског бизниса на Острву уколико преговори крену немилим током за Краљевство.
Само који дан раније, немачка канцеларка Ангела Меркел апеловала је на 27 преосталих чланица ЕУ „да се у будућим преговорима са ЕУ држе чврсто заједно, макар то довело и до појединачних губитака“.
Суочене са неизвесном дубином раздора између Острва и Европе већ од овог пролећа, берзе су јуче реаговале панично.
Наиме, од Новог Зеланда и Токија до лондонског Ситија, фунта је јуче склизнула на 1,1986 америчких долара, да би у једном тренутку пала на 1,1841 „зелених”, колико је последњи пут вредела пре 31 годину. Британска валута јуче је током дана повратила нешто вредности (1,203 долара) након изјаве Доналда Трампа да је следећа америчка администрација већ спремна да „врло брзо” потпише билатерални трговински споразум са Великом Британијом.
Берзе су јуче ипак остале у великој недоумици: „наоружана” исходом прошлогодишњег референдума, на шта је све тачно спремна влада Велике Британије у предстојећем разилажењу са ЕУ?
Наиме, Британци су крајем јуна 2016 – на запрепашћење доброг дела света – већином гласали за разлаз са „бриселском фамилијом“.
Од тада до данас, званични Лондон није се много трудио да домаћој јавности, европским партнерима и осталима појасни како замишља политичку и привредно-финансијску „соло” будућност Острва. Британски премијер Тереза Меј недавно је најавила да ће бракоразводну парницу са ЕУ (у виду активирања фамозног члана 50 Лисабонске повеље) активирати до краја марта, да се Лондон неће задовољити „мрвицама”, као и да ће цела та акција раздвајања путева сигурно бити завршена до 2019. године. Госпођа Меј је такође ових дана најавила да ће профил британског виђења „брегзита” саопштити данас – у Лондону – само неколико сати пре него што крене у Давос на Светски економски форум, као једини лидер из Г-7 групације најразвијенијих држава света.
Садржај тог говора госпође Меј до прошлог викенда деловао је као више него добро чувана тајна. А онда су недељна издања бројних острвских новина објавила делове тог излагања, без поименичног објављивања извора.
Према овим новинским наводима, Мејова ће инсистирати да је за Британце „време да ставе тачку на поделе и на језик повезан са таборима ’за останак’ и ’ за излазак’, и уједине се у остварењу ’брегзита’ и изградње стварно глобалне Велике Британије“. Низ британских новина спекулисао је да је Мејова спремна на чист и потпуни развод од Европе, што би подразумевало иступање из јединственог тржишта, Европске царинске уније и Европског суда правде – све ради кључног окидача успеха заговорника референдума у облику контроле над имиграцијом.
У међувремену се огласио и Даунинг стрит, саопштењем да ће говор Терезе Меј ставити нагласак на потребу да се Британци уједине у борби за заштиту и јачање права домаћих радника.
Шта ће Тереза Меј данас открити о акционом плану Уједињеног Краљевства за напуштање Европске уније, још је јавна непознаница.
Узнемирење берзе тим поводом делује неоправдано. Колико прошле јесени, госпођа Меј је на свечаној вечери код лорда Мејера у Лондону јасно најавила какав раскид са Европом спремају на Острву.
„Јасна је и одлучна намера о напуштању Европске уније, са циљем да за нас створимо смелу и нову поуздану будућност у свету... Када народ тражи промене, задатак је политичара да то уваже... Бићемо пример како флексибилна и амбициозна држава може да преузме нову глобалну улогу у којој уз традиционалне трговинске блокове, агилне нације могу слободно да тргују са другима сходно својим и интересима својих народа...“ изјавила је Мејова прошлог новембра.
Лондон се изгледа спрема да са Бриселом уђе у преговоре са визијом да Велика Британија има нову самосталну глобалну улогу.
Колико ће то коштати фунту, неизвесно је.