Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да ће ове године Србија сигурно издвојити новац и купити бар један ледоломац. Она је гостујући на Пинку казала да један ледоломац кошта између 2,5 и три милиона евра.
Михајловићава је подсетила да је Србија у „страшним” приватизацијама изгубила два ледоломца која су сада у приватном власништву и који не могу да се користе, јер су у лошем стању.
Она је навела и да ледоломци који се тренутно користе коштају 72 евра по сату, односно 100 евра када раде, и да половину те цене плаћа Србија, а другу половину мађарска страна по споразуму.
Министар пољопривреде и заштите животне средине Бранислав Недимовић изјавио је данас да је ово последња опомена да Србија мора нешто да уради када су у питању ледоломци, како не би увек у помоћ морала да призива колеге из Мађарске.
Он је гостујући на РТС, казао да су трошкови ледоломца из Мађарске који су сада ангажовани 10 пута нижи од трошкова који су били пре седам осам година за одржавање ледоломаца који нису функционисали и који су били у јако лошем стању, па је због тога тај посао прекинут 2011.
Запуштени српски ледоломци "Чакор" и "Вучево" пропадају на Дунаву код Новог Сада (Фото Танјуг/Јарослав Пап)
„Трошак једног ледоломца је 3,5 до четири милиона евра, а нама треба три ледоломца. Овој држави треба најмање два или три ледоломца како би се на успешан начин борили”, казао је Недимовић.
Он је додао да је спремљен елаборате како ће се поступати у будуће на ту тему, нагласивши да очекује да ће већ ове године тај проблем бити решен и да ће Србија имати своје ледоломце који ће бити мултифункционалне намене и исплативи, односно економски одрживи јер ће моћа да се баве и другим пословима на реци.
Према речима Недимовића, ово питање мора системски да регулише и Министарство пољопривреде и заштите животне средине ће све своје капацитете ставити у функцију. Он је навео и да је приобаље тренутно на периферији интересовања, одговарајући на питање да ли је оно угрожено.
„Ово мора на правилан начин да се каналише, јер ако се тако не ради, угрожени су мостови. Ледоломци у Новом Саду патролирају нон-стоп и води се рачуна о димензијама санти леда”, додао је он.
Танјуг