недеља, 08.12.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 18:59

Без победника у Сан Дијегу

Чврст отпор домаћину, добра игра наших фудбалера, на крају равноправан исход, селектор Муслин може да буде задовољан: САД – Србија 0:0
Аутор: Драган Тодоровићпонедељак, 30.01.2017. у 00:41
Без голова у мечу Србије и САД у Калифорнији (Фото Твитер)

Прву званичну утакмицу у новој години Србија је одиграла синоћ против селекције Сједињених Америчких Држава и успела да остане непоражена. Успех је утолико већи ако се има у виду чињеница да је селектор Славољуб Муслин за ову пријатељску утакмицу звао само играче из домаћег шампионата. Једна од главних неодоумица нашег националног тима пред долазак у Сан Дијего била је како ће се фудбалери привићи на огромну температурну разлику. Са друге стране, домаћин је након отказа Немцу Јиргену Клинсману, поново по други пут дао поверење Брусу Реини, који је чак два пута одвео Американце на светско првенство, и у једном тренутку под његовим вођством били су чак четврта репрезентација на планети! Наш тим, састављен од играча из домаћег шампионата, ушао је у пријатељски меч храбро, без страха, иако је био свестан да испред себе има играче који у ногама имају и по стотину утакмица у државном тиму ,,јенкија,,.

Након почетног испитивања снага и благе иницијативе Американаца, наши фудбалери су успевали да се зналачки ослободе притиска, пребацујући тежиште на половину ривала. Ипак, домаћин је успео да опасно запрети у 19. минуту када је Џонс сјајно шутирао са ивице шеснаестерца. Срећом по нашег голмана Манојловића, лопта је прошла поред стативе.

Србија је у 22. минуту била оштећена пошто јој после прекршаја Газе над Ђокићем у казненом простору домаћина није досуђен једанаестерац, мада је судија у тој ситуацији био добро постављен. У тим моментима Србија је добро напала амерички гол, што је додатно подгрејало атмосферу на трибинама.

Омалени Нагбе је у 29. минуту након одличног додавања Бредлија, опасно запретио Манојловићу. Заправо, Нагбе је у првом полувремену задавао највише проблема нашој одбрани, која је први пут играла у овом саставу. Он је и у 39. минуту добро шутирао у десни угао, али је срећом лопта поново отишла за који сантиметар ван оквира гола. У тим моментима амерички фудбалери су имали пуну иницијативу, док је са друге стране Србија гледала да на одмор оде без примљеног гола.

Кљештан је у 47. минуту додао лопту до Алпиндор али је захваљујући правовременој интервенцији нашег голмана лако отклоњена опасност. Заправо наша одбрана коју су чинили Ћирковић (Вождовац), Мараш (Рад), Милетић (Партизан), Ћаласан (Спартак) деловала је синоћ веома добро, чврсто и организовано. Мада, и домаћин није имао неке значајније подухвате у нападу. Као да се Американци после пораза у квалификацијама од Костарике и Мексика још увек налазе у нокдауну. За три дана њихов најјачи тим супротставиће се селекцији Јамајке, такође у пријатељском мечу.

Са друге стране Саша Јовановић фудбалер Младости из Лучана и Гобељић играч крушевачког Напретка покушавали су да озбиљније угрозе мрежу Риманда, али акције наших репрезентативаца углавном су се завршавале пред шеснаестерцем противника. Уласком Мркића и Аливодића Србија је деловала још убојитије. Римандо је у 89. минуту одбранио сјајан ударац Лазара Јовановића левом ногом, док је Понтијус са друге стране могао да матира Манојловића.

Стадион: ,,Кауком,, у Сан Дијегу. Гледалаца: 20.079. Жути картон: Кљештан (САД), Ћирковић (Србија)

САД: Римандо, Џонс (од 46. Летбет), Бирнбаум, Маршал, Гарза (од 70. Билафања), Бредли, Бедоја (од 65. Понтијус), Кљештан (Фејхабер), Зуси, Нагбе, Алтидор (од 74. Морис).

Србија: Манојловић, Панић, Мараш, Ћаласан (од 46. Симоновић), Милетић, Палочевић (од 63. Аливодић), Ђокић (од 78. Јевтовић), Плавшић (од 81. Л. Јовановић), Гобељић (од 84. Клисура), С. Јовановић (од 63. Мркић), Ћирковић.