Ваљево – Документарно-играни филм „Аријус ван Тинховен – ваљевски Холанђанин” аутора Слободана Раковића, посвећен једном од најпознатијих лекара-хероја, шефу Хируршког одељења Војне болнице у Ваљеву у Великом рату, биће премијерно приказан у понедељак 13. фебруара у ваљевском Центру за културу. Филм прати живот и рад ратног хирурга из Хага који је 1912. дошао у Србију као предводник добровољне медицинске мисије, обављао своју лекарску дужност током балканских и Првог светског рата, боравио и радио у Ваљеву у време велике епидемије тифуса.
У Великом рату Ваљево је било центар не само значајних војних већ и здравствених битки, оно је у то време, крајем 1914, све до средине 1915. године, било град болница, град чије су улице биле „авеније смрти”, али и град у којем се на најлепши начин видела сва хуманост српског народа, као и међународна солидарност и хуманизам.
– Све санитетске војне мисије имале су своје болнице или екипе у Ваљеву. Ту се борило за живот сваког човека, без обзира на униформу, нацију или веру. А један од најпознатијих лекара био је управо Холанђанин Аријус ван Тинховен који је долазећи у Србију донео рендген апарат и по одласку га оставио Ваљевској болници – прича аутор филма Слободан Раковић, новинар у пензији, дугогодишњи уредник Дописништва РТС у Ваљеву, аутор бројних упечатљивих документарних записа, међу њима и пре три године насталог документарца „Ваљевска болница”.
У педесетоминутном документарно-играном филму о ваљевском Холанђанину, он трага за мотивима доласка лекара страних мисија у ратом захваћену Србију, њиховим дилемама, врлинама, сукобима...
– Истовремено подсећамо и на све ратне страхоте и злочине аустроугарске војске у Мачви и Подрињу. Аријус је први обелоданио и стручно документовао коришћење дум-дум муниције у овим ратним сукобима – наводи Раковић. И додаје да је две године трагао за документима и фотографијама, уз напомену да је све фотографије из периода када је Ваљево било град смрти снимио управо Тинховен.
О Аријусовом лику у филму говоре људи који годинама изучавају српски ратни санитет – проф. др Александар Недок, проф. др Миле Игњатовић, Велибор Видић и проф. др Јелица Новаковић Лопушина, која је преводећи Тинховенове дневнике веома добро упознала његов рад. – Мало је познат податак да је на крају балканских ратова Аријус ван Тинховен постао почасни грађанин Ваљева, а колике су његове заслуге биле за град на Колубари довољно говори и то што је такво признање добио пре војводе Живојина Мишића – подсећа Раковић.
Цео филм је снимљен на аутентичним локацијама, у објектима у којима је у балканским и Великом рату боравио Аријус.
У играним сценама филма у улози Тинховена појављује се београдски глумац Јанко Цекић, а сестру Дехроте игра Ваљевка Тамара Тијанић. У продукцији ваљевског Документарно-информативног центра ДИА, режију потписује Душан Поповић, док је директор фотографије Страхиња Павловић. Реализацију филма помогли су Министарство културе Републике Србије и Град Ваљево.