Ванредном професору на Филолосксом факултету у Београду Јелени Пилиповић је у Каменој сали Радио Београда уручена награда „Никола Милошевић” за најбољу књигу у области филозофије, естетике и теорије књижевности и уметности у 2016. и то за дело „Ка лепоти - Еротолошко читање Сапфине поезије” (Академска књига, Нови Сад).
Проф. др Драган Проле образложио је одлуку жирија, у коме су били и проф. др Мило Ломпар и академик Слободан Грубачић, истакавши да са књигом Јелене Пилиповић „разумемо да човек може да гради своју индивидуалност и на другачији начин, не само кроз посао и пословне успехе”.
Проле је приметио да поједина данашња истраживања показују да људи лакше подносе губитак супружника него радног места и подсетио да је за Аристотела суштина живог бића био сам живот, а за песникињу Сапфо волети.
Уручење награде (Фото А. Васиљевић)
„Цивилизацијски се љубав код нас доживљава као нешто што нас спопада, ремети, смета нашој моћи одлучивања, помућује разум, угрожава логос и разумски начин живота, али човек постаје личност захваљујући дубини сусрета које у свом животу оствари, тако што гради разноврсне односе”, рекао је он и цитирао Пилиповић да наш идентитет чине сећања - речи која имају лице.
Пилиповић је, захваливши на награди, рекла да иако у поднаслову њене књиге стоји „еротолошко” што указује да је ерос главни јунак, главну улогу у настанку њеног дела имала је друга врста љубави - „филија” (пријатељска љубав).
„Антички свет је био навикнут да мисли љубав, да изговара љубав. Плашим се да мишљење љубави данас полако почиње да ишчезава, а изговарање љубави постало банално. Филија је слободно заједништво мишљења, врста интелектуалне заједнице, а ја сам имала срећу да у тешким условима искусим једну врсту интелектуланог заједништва. Важну улогу у томе имао је професор Никола Милошевић који нас је подстакао да предавања не доживљавамо као пуко преношење знања, већ као размену идеја”, истакла је она.
Пилиповић је рекла да је имала срећу да се то интелектуално заједништво настави у њеном животу и да је и књига „Ка лепоти” резултат тога, додавши и да данашње уручење награде у Радио Београду јесте понављање нечега од тог зајдништва тако драгоценог у античком свету.
Са свечаности у Каменој сали Радио Београда (Фото А. Васиљевић)
Присутнима се обратила и директорка „Академске књиге” Бора Бабић истакавши да је награда „Никола Милошевић” за тог издавача подстрек да и даље пркосе законима тржишта и не постану пуки трговац коме је битан само број продатих издања.
Проф. др Јован Делић говорио је о свом професору, а онда и колеги Николи Милошевићу са којим „су освајали политичке и људске слободе и постављали високе стандарде, који их је учио критичком мишљењу и слободи мисли”.
Главни и одговорни уредник Радио Београда 2 Радоман Кањевац подсетио је да се следеће године навршава 60 година тог програма посвећеног култури и уметности и да ка том датуму иду са модернијим звуком ближим духу данашњег доба.
Пилиповић (1972) је најмлађи добитник награде „Никола Милошевић”, а у најужем избору су биле и књиге „Кант и заснивање модерне естетике” Небојше Грубора у издању „Драслар партнера” и „Када су људи ницали из земље” Владимира Милисављевића у издању „Федона”.
Танјуг