Косовска Митровица – У северном делу Косовске Митровице, на месту испод некадашње џамије, нема масовне гробнице, каже за „Политику” професор др Сузана Матејић из Комисије за нестале особе Владе Србије. „Завршено је ископавање и утврђено је да нема масовне гробнице. Сумње да су ту посмртни остаци несталих отклоњене и на овој локацији више неће бити ископавања”, напоменула је Сузана Матејић.
У северним делу Косовске Митровице, на само неколико метара од Главног моста на Ибру, на месту где је некада била џамија, у четвртак ујутру почело је ископавање тешком механизацијом, због сумњи о постојању наводне масовне гробнице.
Копање тешком механизацијом у потрази за телима несталих (Фото Танјуг/Дејан Симичевић)
На лицу места су биле екипе Института за судску медицину у Приштини, Еулекса, представници Комисије Владе Србије за нестале особе, као и представници српског и албанског удружења породица несталих на Косову и Метохији.
Како је тада новинарима рекла професор др Сузана Матејић из Комисије за нестале особе, српска влада је дала све информације у вези са несталима, као и да није једина документација која се претражује, документација Владе Србије.
Председник Комисије за нестале особе Пренк Ђетај изјавио је да је за помирење Албанаца и Срба од велике важности расветљавање судбине несталих особа. Како је казао „питање расветљавања судбине несталих је кључно питање, које може да да кључ за даљи корак помирења”.
Провера је обављена на локацији на којој се налазила џамија (Фото Фонет)
Председник Удружења киднапованих и несталих особа на Косову и Метохији Милорад Трифуновић рекао је да се удружење залаже за расветљавање судбине свих несталих, без обзира на националну припадност, а „ми смо за то да се свака локација ископа и да се дође до истине”.
– Свако, ко је некога изгубио, жели да дође до истине. Ми смо свесни да живих више нема, задушнице су прексутра, а ми бисмо били срећни да смо пронашли своје најмилије, да им положимо цвеће на споменик и запалимо свећу – навео је Трифуновић наглашавајући да је удружење примило 347 тела која су пронађена и ексхумирана на Косову и Метохији, али „нико није одговарао и није процесуиран”.
– Верујем да ће тај пропуст да исправи Специјални суд за ратне злочине – казао је Трифуновић.
На Косову и Метохији је нестало 1.660 особа, а 547 је из редова српске и осталих неалбанских заједница.