Америка је досад ретко расправљала о физичком изгледу својих председника, али је то правило – као и многа друга – промењено откако се у Белу кућу уселио Доналд Трамп. Иако је најстарији председник који започиње први мандат, Трамп оставља утисак виталног сениора и са својих 187 центиметара наочита је фигура, од пете до главе.
Поготово кад је реч о овом последњем – Трамповој фризури која је његов најуочљивији особени знак, део његовог идентитета и, рекло би се, „победничког имиџа”.
Она је по много чему необична – највише су јој се обрадовали карикатуристи – сасвим сигурно је обојена и за једног седамдесетогодишњака – бујна. Али далеко од тога да буде разбарушена: Трампу је „свака длака на месту”, а све су распоређене тако да неизбежно подстичу спекулације о томе да ли је његов украс на глави природан или ремек-дело неке специјализоване клинике (могућност да носи перику или тупе се углавном одбацује). Да ли фризуру одржава сам и колико то траје – јер је извесно да Трамп кад се пробуди не изгледа онако дотерано као кад се појављује у јавности.
Гугл претрага појма „Трампова коса” даје скоро 58 милиона текстова. Нису сви текстови само о длакама на његовој глави и њиховом стилу, али је литература о овој теми ипак импресивна, потврђујући оно што се већ сматра неспорним: да нови амерички лидер проводи доста времена гледајући себе у медијском огледалу.
Међу најрелевантнијим расправама о овој теми, онима које „Гуглов” алгоритам најпре излистава, нема недвосмисленог одговора на питање које би могло да гласи и „ко шиша Доналда Трампа”, али се износи неколико занимљивих теза које додатно осветљавају његову личност и карактер, што на значају добија због досад највеће количине контроверзи у првом месецу мандата једног станара Беле куће у модерној ери.
Најчешће цитиран у овом погледу је истраживачки рад новинарке Ешли Финберг, објављен у мају прошле године на (у међувремену угашеном) блогу gawker.com. Тамо се износи да је Трамп муштерија међународне клинике за рестаурацију косе „Ивори интернешенел”, чија је америчка филијала била у Трамповој кули у Њујорку, и то баш спрат испод онога у којем је био његов радни простор.
Ова клиника наводно има патент за трансплантацију појединачних нити косе технологијом „микро цилиндара”, а занимљиво је да (званично бар) више не послује у САД. На њеном сајту ivari.com може се сазнати да јој је седиште у Француској, на тргу Вандом, „стецишту париског луксуза”, и да су јој током минулих 36 година своје проблеме са косом поверавале „личности политике, бизниса и џет-сета”, али сајт „забагује” при покушају да се закаже преглед.
Ешли Финберг је навела да је обнова Трампове косе могла да кошта око 60.000 долара, а да њено месечно одржавање може да износи и до 3.000. Такође, на основу експертске анализе његове фризуре, закључено је да је немогуће да се обликује само уз помоћ чешља.
Занимљиво је међутим да је адвокат „Ивори интернешенел” све ово демантовао тачно 31 дан после објављивања, саопштењем да Трамп никад није био клијент, наглашавајући да је репутација компаније (у тексту Говкера аргументовано оспорена) „међу најфинијима у бранши”.
Према другој теорији у оптицају, Трамп се подвргао процедури „преклапања”, пластичној операцији којом се преко дела скалпа који је без косе затеже део који је има, чиме се елиминише делимична ћелавост. То је, како се наводи, изнето у Трамповој неауторизованој биографији из 1993. чији је наслов „Изгубљени тајкун: многи животи Доналда Трампа”. Тамо се, поред осталог, тврди и да је Трамп био веома незадовољан резултатом те операције и за то окривио тадашњу супругу Иванку, која му је препоручила неименованог хирурга.
Сам Трамп тврди пак да је његова коса апсолутно природна, али и да се њом бави свакодневно. У интервјуу за магазин „Ролингстоун” датом 2011, изнео је да користи шампон „хед енд шоулдерс”, да не употребљава фен него оставља да се сама осуши. Пошто то траје око један сат, време користи да прочита новине. А онда се посвети чешљању, за које, како је рекао, „добија много похвала”. „Чешљам се на исти начин годинама”, нагласио је.
У прилог могућности да је коса заиста његова могло би да буде то што му се фризура није покварила иако је на инаугурацији покисла, као и то што је, пошто ју је разбарушио хеликоптер кад је испраћао Барака и Мишел Обаму, све после тога веома брзо било на свом месту.
У природност своје круне на глави уверио је и неколико бирача: на предизборним митинзима дозволио је да две, наводно случајно одабране даме пипну његову косу, после чега су потврдиле да је права. Стручњаци, међутим, кажу да и пресађена коса под прстима оставља утисак да је права.
Мистерију је почетком фебруара донекле разрешио, али јој истовремено додао нове елементе, Трампов вишедеценијски лични лекар др Харолд Борнстејн, објашњењем да његов пацијент узима један лек за уобичајени мушки проблем у позним годинама, увећану простату. Пратеће дејство тог лека је – да поспешује раст косе.
Кад су 20. јануара, на дан кад је Трамп званично преузео председничку дужност, у четири Музеја воштаних фигура „Мадам Тисо” (у Лондону, Вашингтону, Њујорку и Орланду) постављена и његова обличја (свако је иначе коштало близу 180.000 долара), њихов вајар је изјавио да му је најтеже било да верно репродукује баш фризуру новог америчког председника…
Најзад, с обзиром на то да је Доналд Трамп данас у улози „најмоћнијег човека света”, његова фризура је само пикантни детаљ његовог карактера. Дозволимо зато да је Трампова коса једноставно – Трампова коса, уз уверење да је дилема шта му је на глави мање важна од дилеме шта је у њој.