понедељак, 10.08.2020. ✝ Верски календар € Курсна листа
недеља, 19.02.2017. у 22:56 Тома Тодоровић

Црвена звезда освојила Куп Радивоја Кораћа

Пред око 5.000 гледалаца у нишком Чаиру у финалу „црвено-бели” славили против Партизана резултатом 74:64
(Фото Д. Жарковић)

НИШ – У предивном амбијенту нишког спортског храма, хале Чаир, Црвена звезда је победила свог „вечитог ривала”, екипу Партизана, у финалу овогодишњег Купа Радивоје Кораћ.

Резултат је на крају био 74:64 (23:23, 13:11, 16:13, 22:17), а славље кошаркаша и стручног штаба клуба са Малог Калемегдана почело је одмах после завршетка сусрета на паркету дворане у Нишу и настављено је са навијачима и ван овог спортског објекта дубоко у ноћ.

Ослабљен је био Партизан што није много утицало на његову игру, али на на коначан резултат сигурно јесте.

На тренерској клупи није било тренера Александра Џикића, а у саставу Маринковића, Копривице и Хечера.

Награде најбољима
За најбољег играча финалне утакице, са 22 индексна поена, проглашен је Марко Гудурић, а најбољи стрелац са 18 поена био је Марко Симоновић, обојица кошаркаши Црвене звезде.

На почетку финала „црвено-бели“ су највише захављујући Гудурићу и његовом поготку за три поена уз фаул Партизанових играча и додатно бацање које је искористио, повели са 8:2, а потом лепим потезима капитена Митровића и са 12:6...

Није се, међутим предавала ослабљена екипа „црно белих” и после тројке Бирчанина и погодака Гордона и Луковића, али и серије грешака играча Звезде, преокренула је резултат у своју корист 13:12 за Партизан у 8.минуту.

После тројке Андрића то вођствоје 16:12 за екипу коју је водио тренер Ненад Чанак, а затим се ређају један за другим изванредни потези играча обе екипе.

На минут и по пре краја прве четвртине Партизан је и даље у вођству (23:19), али Звезда преко Томпсона смањује, а одмах потом после грешке Бирчевића и погоцима Симоновића из слободних бацања долази до изједначења – на први одмор одлази се када је на семафору био резултат 23:23.

Пребукирана дворана
Иако у Чаиру има на трибинама 3.880 места, финалном мечу присуствовало је сигурно преко 5.000 гледалаца. Уз ограду на трибинама, али и око ВИП ложе и прес простора, стајало се у великој гужви. Чаир је био крцат и сигурно је оборио све рекорде у посети после реновирања пре неколико година.Током сусрета испред хале остале су две велике групе навијача које су биле без улазница и који су по сваку цену хтели да уђу у дворану. Али, захваљујући јаким снагама безбедности и органа реда није им дозвољено.

У наставку, у другој четвртини тотална неефикасност Звезде у нападу и после пуна четири минута ни један погодак „црвено-белих”, уз само три поена Адина Врапца за Партизан.

На почетку 15. минута „црно-бели” воде и са 28:23, али тада Марко Симоновић погађа за три поена.

На погодак за два поена Величковића у следећем нападу „црно-белих” одговара поново Симоновић и на истеку 16. минута је 31:28 за Партизан.

Под обручима је дивовска борба и у одбрани обе екипе играју много боље. После поготка Стефана Јовића Звезда сустиже, а када је испод коша био успешан и Симоновић, „црвено-бели” прелазе у вођство 33:32 (18.минут).

Звезда после промашаја ривала промашује контру, након чега закуцавањем Бирчевића Партизан поново долази у вођство. У последњем минуту „црно-бели“ греше у три узастопна напада што користе играчи Дејана Радоњића – завршавају другу четвртину и прво полувреме вођством од 36:34.

После паузе екипе се мењају у вођству и на почетку другог полувремена. Игра се кош за кош уз повремено егзибиционе потезе играча оба тима – на једној страни Јовића и Митровића, на другој Величковића и Луковића. Али, погодака је и даље врло мало.

Пошто су „црно-бели” два пута долазили до изједначења, Звезда се накратко „одлепила” и повела са 42:38. Партизан, међутим, сустиже и прелази у вођство – 43:42 (25.минут).

Много је у тим тренуцима било занимљивије на трибинама – паралелно збивањима на терену води се жестока борба скандирањем без престанка навијача два клуба на супротним трибинама Чаира.

Запаљено је и неколико бакљи, одјекнуло је и неколико јаких „топовских удара”, што је, због дима у дворани, довело меч на ивицу регуларности.

Бачена бакља у 29.минуту погодила је једног гледаоца у главу у првим редовима партера и сусрет је прекинут због указивања помоћи повређеном и настављен је тек неколико минута касније.

Трофеј Жућка уручио Предраг Даниловић
Капитену победничке екипе Луки Митровићу прелазни пехар Купа Радивоје Кораћ, Трофеј Жућка, уручио је председник КСС Предраг Даниловић. Пехар за освојени куп Митровићу је уручио директор Пиреус банке, спонзора такмичења, Воја Лазаревић.Кошаркашима освајача купа додељене су златне, а пораженог Партизана сребрне медаље. Медаље су уручили Дејан Томашевић, генерални секретар КСС и Урош Парлић, председник Организационог одбора турнира у Нишу.

У последњи минут треће четвртине улази се нерешеним резултатом – 47:47, а онда Џенкинс прави личну, а због протеста добија и техничку грешку. Али Партизан није успео да искористи слободна бацања.

Пред крај овог дела два бацања за Звезду – Симоновић користи једно и сада је 48:47 за „црвено-беле”. Судије греше у процени дуела на средини терена, суде фаул против Партизана, а након протеста клупе и техничку грешку – „црвено-бели” користе и то и воде са 52:47. Крај треће четвртине.

Симоновић на старту последње четвтине постиже нову „тројку”, а после грешке Бирчевића у нападу поени и за Стефана Јовића и то је већ озбиљна предност Звезде, 57:47. Наставља се добра, ефикаснија и прецизнија игра кошаркаша у „црвено-белим“ дресовима.

После поготка центра „црно-белих” Луковића, Томпсон промашује али Гудурић исправља и на семафору је 62:49 за Звезду (34. минут). Чинило се да је тог тренутка сломљен отпор ослабљеног Партизана, али „црно-бели“ смањују на 54:64 (36. минут).

Када је Јовић изгубио лопту у нападу, а Гордон погодио за три поена, поново је предност у корист Звезде „само” седам поена. Ипак када је остало два и по минута до краја, поново је после закуцавања Томпсона велика предност – 69:57.

Више није било резултатске неизвесности, јер до завршетка финалног меча све је углавном било у знаку екипе српског шампиона. Много је тих тренутака било и нервозе у редовима Партизана, капитен Величковић добија техничку грешку што иде на руку Звезди која сигурно приводи утакммицу крају – 72:59 је на минут и 40 секунди пре завршетка.

После поготка Јовића 55 секунди пре краја почело је и славље присталица Црвене звезде на трибинама.

Крај сусрета и Трофеј Радивоја Жућка Кораћа иде у руке кошаркаша Црвене звезде – 74:64.

Дворана Чаир у Нишу. Гледалаца: преко 5.000. Судије: Белошевић и Јовчић (обојица из Београда) и Војиновић (из Новог Сада)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Волтерс, Томпсон 15, Митровић 12, Лазић 1, Добрић 1, Симоновић 18, Ракићевић , Џенкинс , Гудурић 18, Јовић 5, Кузмић 2, Бјелица 2 .

ПАРТИЗАН: Ратковица 2, Врабац 12, Танасковић , Величковић 9, Мајсторовић 2, Бирчевић 11, Андрић 8, Пот 6, Гордон 8, Луковић 6.