Широм Србије на 15 локација у току су радови на изградњи потпуно нове инфраструктуре за заштиту од поплава вредни више од 40 милиона евра, обезбеђени из донација ЕУ и међународних развојних банака, изјавио је данас директор Канцеларије за јавна улагања Марко Благојевић.
Остајемо изложени ризику, каже Благојевић али и истиче да је након поплава 2014. године огроман посао урађен на обнови постојеће и изградњи нове инфраструктуре за одбрану од поплава, те да се ради на локацијама које су у највећој мери изложене ризику.
„У последње две и по године уложено је близу четири милијарде динара у обнову и јачање постојеће инфраструктуре”, рекао је Благојевић за РТС.
У овом трентуку се, како је навео, из донација ЕУ финансира чишћење 63 километра канала за одводњавање у Обреновцу, те да је то посао који није урађен три деценије.
Након четири деценије су, каже, очисћена корита Колубаре и Тамнаве, као и корито Баричке реке, а то су све реке које су плавиле Обреновац 2014.
Подсетио је да је недавно потписан протокол 25 општина и градова у сливу Колубаре и Западне Мораве којим се успоставља сарадња на превенцији и одбрани од поплава ако до њих поново дође.
„Сви смо свесни да смо сада безбеднији и спремнији него 2014. До тренутка када ћемо моћи да кажемо да смо безбедни и спремни треба да прође јако пуно времена и да буде уложено много средстава”, каже Благојевић.
Навео је да на пример студија слива Колубаре, која је урађена уз помоћ Јапана и Програма УН за развој, указује на то да су неоходне инвестиције око 200 милиона евра само за слив Колубаре да би кроз период од 20 година ризик од плављења у том делу наше земље, који је био изложен ризику, био смањен на разумну меру.
У овом тренутку су, додаје, у току припремни радови на изградњи потпуно новог насипа дугог 24 килиметра на територијама општина Шабац и Богатић.
Вредност тих радова, каже Благојевић, јесте 10 милиона евра и тај објекат би требало да регион Мачве штите од плављења, а процењено је да је за реализацију потребно око две године.
„Ту нема брзих решења и решења преко ноћи. То је посао у који смо се упустили поново након три деценије. Радимо тако да сваког наредног дана будемо макар трунку безбеднији него што смо били данас”, каже Благојевић.
Према његовим речима, цео посао се ради и уз подршу домаћих институција, пре свега у координацији са Министартсвом пољопривреде и заштите животне средине и Сектором за ванредне ситуације, као и уз подршку СКГО и локалних самоуправа.
Багојевић каже да је у Лучанима након поплаве из 2014. урађено све што је потребно и изграђено и пет бујичних брана на брдима изнад Лучана, те да почиње изградња поптуно новог објекта, а да се приводе крају преговори са Светском банком о финансирању пројекта на реци Чемерници на општини Чачак, чија ће реализација почети ове године, преноси Танјуг.