АНКАРА, БЕРЛИН – Министар правде Турске Бекир Боздаг упутио је данас критику немачкој канцеларки Ангели Меркел зато што није осудила одлуку локалних власти у Немачкој да се забране митинзи.
Митинзи су планирани у оквиру напора Анкаре да прикупи подршку међу, како се процењује, 1,5 милиона турских држављана у Немачкој за одржавање референдума о повећању овлашћења турског председника, који би требало да се одржи у априлу ове године.
„Меркелова каже да они (Немци) поштују слободу изражавања, министар спољних послова каже да немају утицај на ту одлуку, али ако пажљиво погледате, они не критикују одлуку немачких градова”, изјавио је Боздаг, а пренео АФП.
Боздаг је у разговору са новинарима додао: „Они не говоре да је одлука коју су локалне власти донеле погрешна”.
Немачка канцеларка Ангела Меркел јуче је изјавила да Немачка остаје одана слободи изражавања, али је истовремено упутила критике на рачун Турске због ограничавања слободе медија након што је ухапшен новинар дневника „Велт”, који има немачко и турско држаљанство.
Портпарол немачке канцеларке Ангеле Меркел, Улрике Демер, такође је нагласио да је Немачка „федерална држава” и да дозволе за одржавање митинга издају локалне власти.
Турска је Берлин оптужила да пружа уточиште особама која чине злочине против Турске и да је „скандалозно понашање” Немачке, где су у два града отказани митинзи на којима је турским држављанима требало да се обрате министри правде и економије те земље, Бекир Боздаг и Нихат Зејбечки.
Митинзи су планирани у оквиру напора Анкаре да прикупи подршку међу, како се процењује, 1,5 милиона турских држављана у Немачкој за одржавање референдума о повећању овласћења турског председника, који би требало да се одржи у априлу ове године
Министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу састаће се 8. марта у Немачкој са колегом Зигмаром Габријелом како би разговарали о новонасталим тензијама између две земље.
Како преноси Ројтерс, Чавушоглу је изразио незадовољство свом немачком колеги због одлуке немачких локалних власти да забране митинге поводом референдума који би турском председнику Реџепу Тајипу Ердогану дао већа овлашћења.
Он је поручио да Немачка мора да „научи како да се понаша”, уколико жели да одржи односе између две земље и да Турска не може да прихвати поступак градских власти у Гагенау.
Турска је оптужила Немачку и да ради за оне који ће се на предстојећем референдуму изјаснити против већих овлашћења за Ердогана.
Након што су му власти града Гагенау забраниле одржавање митинга, Боздаг је у четвртак отказао састанак са немачким колегом Хајком Масом у Берлину назвавши то „неприхватљивим” и најавио да се враћа у Турску.
У Келну су, такође, градске власти забраниле догађај на којем је требало у недељу да се обрати турски министар економије Нихат Зејбекчки из, како су навеле, безбедносних разлога.
Немачка влада је негирала било какве везе са одлукама локалних власти да блокира митинге.
„То је одлука на коју влада апсолутно нема никаквог утицаја... зато што то спада под локалну јурисдикцију на коју ми имамо нула утицаја,„ изјавио је портпарол министра спољних послова Немачке Мартин Шефер.
Позивајући обе стране да хладне главе приступају најновијој дипломатској размирици Шефер је изјавио: „Никоме није у интересу да се дијалог прекине, да се прича само кроз медије или да се уђе у отворени сукоб.„ (Танјуг)