Бившим радницима који имају рупу у стажу, због чињенице да им послодавци нису уплаћивали доприносе за пензијско и инвалидско осигурање, а фирме су им у процесу приватизације, реструктурирања или стечају – држава ће повезати стаж.
Влада Србије одлучила је да до краја године продужи рок за повезивање стажа осигурања за све бивше запослене који су на дан 13. августа 2014. године имали ознаку „у реструктурирању“, а који су стекли услов за пензију. Исто важи и за бивше запослене над којима је стечај отворен у 2015, 2016. и 2017. години, али и за све оне који у 2017. испуњавају услове за пензију и којима по том основу престаје радни однос.
Иако је прошле године истицано да продужења рока за повезивање радног стажа неће бити, држава је одлучила да то учини и ове године, јер је током прошле године одзив радника на које се одлука односила био мали.
Иако је неспорно да имају и по неколико година неуплаћених пензијских и инвалидских доприноса велики део, оних који су радили у предузећима у реструктурирању и онима која су отишла у стечај, није искористио шансу за повезивање радног стажа због тога што не жели да иде у превремену пензију која доноси трајно умањење.
Из буџета Србије обезбеђен је новац за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за запослене у предузећима којима се повезује стаж и то на најнижу месечну основицу. То је у принципу био и највећи разлог због кога се мало бивших запослених јавило да регулише стаж.
Знају, да ће им то умањити просек за пензију.
С друге стране, за многе од њих то је једини начин да оду у пензију, јер би им у супротном без тих година стажа за толико била умањена пензијска основица.
На почетку прошле године од 13.000 радника који су имали услов за пензију, тек 920 њих је пристало на државно повезивање неплаћених година у радном стажу.
Министарство привреде је управо због те чињенице предложило влади да продужи рок и током прошле године али и ове. Услов за повезивање стажа је да радници одустану од судских процеса против државе.
Запослени који реше да на овај начин повежу стаж, морају да знају да је различит поступак за подношење захтева за раднике предузећа у реструктурирању, а другачији за повезивање стажа бившим запосленима у фирмама над којима је стечајни поступак отворен у последње две године или ће то бити учињено ове.
Иначе, од 1. јануара 1991. до 31. децембра 2003. године држава је повезала стаж за 66.163 предузећа, односно 274.000 радника.
За то је из државне касе издвојено 20,65 милијарди динара, а повезано је око пола милиона година стажа осигураницима којима несавесни послодавци нису редовно уплаћивали доприносе за ПИО.
Ти доприноси, никада касније нису наплаћени од послодаваца.