Тек свака трећа жена, између 50 и 69 година, одазвала се током 2016. године позиву да у дому здравља буде прегледана на мамографу. Једва половина жена и мушкараца од 50 до 74 године одвојило је време да ради откривања рака дебелог црева, у лабораторију однесе узорак столице не би ли се проверило да ли има скривеног, невидљивог крвављења, који је први аларм. Нешто мало приљежније биле су жене од 24 до 64 године које су у оквиру националног скрининга за рано откривање рака грлића материце, у дому здравља обавиле гинеколошки преглед: од позваних 123.000 прегледано је 77.000, што чини 62,4 одсто.
Ово је тек део података о томе како протичу три главна национална програма раног откривања рака, које је „Политика” добила из Канцеларије за скрининг, на чијем је челу примаријус др Верица Јовановић, која је такође и вршилац дужности директора Института за јавно здравље „Батут”.
Иако ће многи грађани признати да жале за временима када су систематски прегледи били обавезни, најновији подаци о броју оних који су се одазвали на организоване и бесплатне прегледе за рано откривање три врсте рака, говоре да грађани Србије и нису много заинтересовани за своје здравље.
– Рано откривање рака дојке, грлића материце и дебелог црева спроводи се применом једноставних прегледа или тестова, који се користе за преглед становништва које себе сматра здравим. Основни циљ да се смањи смртност од наведених обољења, захваљујући раном откривању и правовременој терапији – објашњава за „Политику” докторка Јовановић.
Сваке године у Србији се открије 36.000 новооболелих, а рак годишње однесе око 20.000 људи. Од тумора дојке годишње нам умре око 1.600 жена, још око 550 однесе рак грлића материце, који је потпуно излечив када се открије на време. Да се ова суморна статистика мало умањи, бар када је реч о поменуте три најчешће врсте рака у Србији (уз карцином плућа), држава је увела такозване скрининг програме. За ове програме немамо нашу реч, али би акцију могли да објаснимо као „пресејавање” здраве популације у потрази за оболелим од рака.
Онима који беже од ових прегледа, али и од евентуалне непријатне истине, правдајући се да им не одговара заказани термин, гужве у дому здравља или да се плаше болних претрага, др Верица Јовановић, поручује да увек постоји могућност да се термин усагласи са радним временом сваког ко је позван на преглед. Такође, додаје да су прегледи једноставни и не трају дуго.
– Многе жене погрешно верују да је мамографија непријатан и болан преглед и да би га требало заменити ултразвучним прегледом дојки. Међутим и једно и друго уверење није тачно. Мамографија је кључна врста прегледа између 50. и 69. године, може се допунити ултразвучним прегледом на предлог лекара – каже докторка Јовановић.
Програми организованог скрининга за поменуте три врсте рака у Србији постоје од децембра 2012. и доступни су свим нашим грађанима. Крајњи циљ оваквих програма је да се прегледа око 75 одсто циљне популације и тиме утиче на смањење смртности.
Др Верица Јовановић објашњава и да су мамографски прегледи дојки спроведени у 35 домова здравља и 35 болница, а због допунских, дијагностичких процедура за жене са налазом за који се посумња на рак, у рад су укључени и институти за онкологију и радиологију у Београду и Сремској Каменици.
– До краја 2016. мамографски преглед је у оквиру скрининга рака дојке урадило око 50.000 жена. Према евиденцији Канцеларије за скрининг рака и здравствених установа које учествују у програму, позвано је скоро два и по пута више. Телефоном или писмом, често и неколико пута, позвано је око 129.000 жена – наводи директорка „Батута” и додаје да то указује да је потребно додатно промовисати значај овог превентивног и дијагностичког прегледа, ефикасног за рано откривање рака дојке.
За прегледе на покретном мамографу показано је тек незнатно веће интересовање: јавила се свака трећа позвана жена. Тако је програм спроведен у 12 општина и прегледано још 10.000 жена. Захваљујући овом програму прошле године откривен је карцинома дојке код 185 жена, које су одмах упућене на лечење.
Докторка Јовановић подсећа да све жене које имају блиске рођаке које су боловале од рака дојке, треба да се јаве у дом здравља свом изабраном лекару или гинекологу да их упути на мамографију, не чекајући позив за ову врсту прегледа.
Једноставни тестови
Организовани скрининг рака грлића материце се спроводи једноставним прегледом бриса грлића материце – папа методом, код гинеколога у дому здравља. Лане је програм спроведен у 18 општина и одазвало се око 77.000 жена. Малигни тумор грлића материце је потврђен код њих 28.
Организовани скрининг рака дебелог црева лане је рађен у 31 дому здравља. Тестирано је више од 44.000 грађана, а осам процената је упућено на даље претраге. Урађено је око 1.500 колоноскопија, захваљујући којој је код 87 особа потврђен тумор, а код осталих су откривени полипи и доброћудни тумори, који су отклоњени да се не би претворили у злоћудне.