Изненадни прекид грејања задесиo је Београђане који се енергијом снабдевају са гасовода Коњарник – Дорћол. Када ће овај квар бити уклоњен – не зна се. Jер, решење проблема који је настао у Улици Матице српске не зависи само од „Србијагаса”, који је власник гасовода, већ и од грађевинске инспекције Звездаре и нелегалног градитеља који је узрочник квара.
Оштећење на гасоводу појавило се, како су навели у „Србијагасу”, када је приватни инвеститор без одобрења надлежних отпочео припремне радове за градњу објекта за који, како сазнајемо, није издата грађевинска дозвола.
– У току ископaвања земље поткопан је гасовод који је остао да виси у ваздуху. У једном делу је, мимо свих прописа, инвеститор убетонирао гасовод у потпорни зид. Услед стварања клизишта, дошло је и до померања целог потпорног бетонског зида, а тиме и до истезања и смицања гасовода. Тиме су угрожени и имовина и станари – истиче се у саопштењу „Србијагаса”.
На прекид дотока гаса и пражњење гасовода ово предузеће је било приморано како би била спречена додатна штета, али и могућа експлозија гасовода. Процене „Србијагаса” кажу да су због овога без гаса остале две топлане и око 1.600 домаћинстава у престоници, али и да ће за поправку квара бити неопходна два месеца. Ипак, житељи Карабурме, Миријева других делова града, који су јуче у више наврата звали нашу редакцију, указују да је овом невољом погођен већи број домаћинстава него што то „Србијагас” тврди, а најављени рок за поправку оценили су као претерано дуг.
– Изненађени смо млаком реакцијом надлежних. Као да је неки мали квар, а не оштећење гасовода. За грејање и није проблем толики, пролази полако зима, снаћи ћемо се некако, укључићемо кварцне пећи, али шта да радимо са водом? Због овога смо остали без топле воде. То значи да ћемо у наредна два месеца морати на шпорету да грејемо воду у лонцима и да се купамо из лончића. Нечувено! – била је жалба једног житеља Карабурме.
Знатно већи проблем од овога је што поправка може да се отегне и више од два месеца. Како су истакли у „Србијагасу”, санирање квара могуће је тек када грађевинска инспекција Звездаре инвеститору наложи рушење бесправно подигнутог бетонског зида и када он и буде уклоњен – јер тек после тога ће се знати колико је заиста оштећење на гасоводу.
– Локацију и гасовод могуће је санирати или геограђевинским радовима на лицу места или измештањем трасе гасовода – додају у „Србијагасу”.
Како незванично сазнајемо, општински грађевински инспектор јуче је, на градилишту, усмено наложио инвеститору да уклони тај зид. Данас би требало да буду познати и други детаљи – када ће он заиста и бити порушен, као и ко ће да надзире тај посао будући да је реч о магистралном гасоводу. Према нашим сазнањима, инвеститор је још у јануару направио нелегални ископ, а општинска грађевинска инспекција прошлог месеца је затворила градилиште и наредила да се затрпа ископ. Предузимач то није учинио него је бесправно подигао бетонски зид.
У међувремену „Србијагас” је против инвеститора, извођача радова и других одговорних лица поднео пријаве надлежним органима укључујући и кривичну пријаву. Ово јавно предузеће, како је јуче истакнуто у саопштењу, тражиће и накнаду штете.
За разлику од „Србијагаса”, Београђани који трпе последице због овог квара питају ко ће њима наредних месеци да надокнади трошкове, пре свега оне за непланирано увећане рачуне за струју.