Први онколошки болесници примили су терапије на новом, висококвалитетном уређају за зрачење, који је почетком недеље пуштен у рад у Институту за онкологију и радиологију Србије у Београду. Проф. др Радан Џодић, директор ове установе и координатор Министарства здравља за област онкологије, пуштање у рад савременог уређаја за зрачење сматра значајним појачањем у борби против рака. У Србији се годишње открије 36.000 новооболелих од канцера, а од ове болести премине 20.000 људи.
Претходно су два нова апарата за зрачење, чију је куповину обезбедило Министарство здравља, стигла у Клинички центар у Нишу и у Клинички центар у Крагујевцу.
– Нови уређај на Институту за онкологију омогућио нам је да побољшамо услове лечења: сада имамо укупно пет уређаја за радио-терапију. Истина, баш када је стигао нов уређај, покварио се један од старих, али ћемо га оспособити у најкраћем року – обећава др Џодић.
Он верује да ће са набавком још три планирана савремена апарата за зрачење ова установа са укупно осам апарата достићи европске стандарде у онкологији. Новац за куповину још три акцелератора обезбеђује се из кредита Светске банке, тендери ће бити расписани до краја марта, а др Џодић очекује да машине стигну до краја године. Он додаје да су већ припремљене просторије у које ће нова опрема бити смештена. Такође, направљен је план за обуку тима физичара, радио-терапеута и техничара, спремних за рад са новим медицинским машинама.
– Већ сада имамо најбољи тим обучених стручњака на Балкану – самоуверено поручује др Џодић.
Пацијенте највише занима када ће се смањити време чекања на почетак терапије. Професор Џодић каже да када сва опрема стигне, листе чекања више неће постојати, већ само листе заказивања, које су потребне ради планирања третмана.
– То ће нам омогућити да радимо само у две смене и да коначно укинемо садашњу трећу смену, која тешко пада и пацијентима и особљу, јер се зрачење завршава у један сат иза поноћи – каже наш саговорник.
На садашње примедбе пацијената да се у онколошким установама тренутно дуго чека на почетак започињања зрачења, али и других третмана, професор Џодић пацијенте уверава да се води рачуна о хитности стања онколошких болесника и да нико не треба да брине да ће закаснити са лечењем.
– Нико не треба да буде у паници да ће се закаснити са лечењем када им се објасни да ће на зрачење морати да сачекају три до четири недеље, чак и до два месеца. Операције такође заказујемо по реду хитности. Водимо рачуна о приоритетима – на пример, предност имају пацијенти са метастазама у кичми. Оболели од рака, који су прво подвргнути хируршкој интервенцији или примају хормонску терапију у склопу лечења, такође на зрачење могу да рачунају тек пошто прође извесно време од ових медицинских процедура – објашњава др Џодић.
Он додаје да су без разлога забринуте особе, које на врату имају струму (увећање штитасте жлезде) коју „носе” 30 година, а операција им је заказана тек за шест месеци, јер тврди да то неће утицати на квалитет и ефикасност лечења. Исто тако се у случају дијагностикованог карцинома штитасте жлезде толерише до шест недеља чекања на операцију.
У Србији однедавно ради неколико приватних болница и центара специјализованих за дијагностику и лечење рака, који рачунају управо на пацијенте који не желе да чекају и који у лечењу малигне болести желе комфорније услове. Др Џодић поручује да поздравља здраву, стручну конкуренцију у области онкологије, али оболелима и њиховим породицама саветује да не журе и да се информишу о тамошњим кадровима и модалитетима лечења у новим болницама.
– Истина је да на Институту за онкологију и радиологију преовлађују болесничке собе са осам постеља, да комфор није на високом нивоу и да понекад мора да се чека, али рак не лече кревети, већ стручни лекари – каже др Радан Џодић.