четвртак, 17.10.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 19:31

Кад је најтеже - Кузмић

Црвена звезда тешком муком победила Армани у Милану- 78:71 (25:10,18:21,17:19,18:21) и близу је плеј-офа Евролиге.- Центар „црвено-белих“ у завршници убацио 11 поена за редом и спречио потпуни преокрет
Аутор: Мирко Стојаковићпетак, 17.03.2017. у 00:01
Кузмић у дуелу са Радуљицом (Фото В. Марковић)

Четири кола пре краја евролигашког надметања кошаркаши Црвене звезде остали су у реду за карту која води у плеј-оф и борбу за „фајнал-фор“. Много теже него што се очекивало победили су знатно ослабљени Армани (без Драгића, Калниетиса, Симона и Фонтекија), чији играчи су показали ангажман као да се они боре за доигравање. Ни одлична игра у првом полувремену и предност од 18 поена нису били довољни за мирну завршницу и да се избегне драма, али и у најтежим тренуцима „црвено-бели“ су показали да су прави тим и пронашли су излаз из веома неугодне ситуације.

Тако су још једном умакли потери два турска тима. Ефес је корак иза, Дарушафака за два и вечерас дочекује Барселону. Евентуални пораз би Звезду довео на праг успеха који је мало ко могао и да замисли. У тој јурњавио су и Панатинаикос који има идентичан скор као српски шампион и Басконија с победом мање која ће такође вечерас угостити европског првака ЦСКА.

Играо је Армани ослабљен, али ни један од поменутих играча нема утицај на игру и значај као Стефан Јовић за Звезду. Довољно је погледати статистику у пет утакмица које је пропустио сјајни плејмејкер, број асистенција „црвено-белих“ и колико тим грца у нападу, посебно у грађењу игре и поентирању из рекета. Ипак, тренер Радоњић је добро припремио „план Б“, пре свега у смањењу индивидуалног квалитета миланског тима, а Џенкинс је на прави начин увео саиграче у дуел за који се, пре свега због значаја, знало да неће бити ни мало лак.

Тиму за који је играо прошле сезоне за пар минута је убацио седам поена, а предња линија „црвенио-белих“ одекла је у рекету Радуљицу и Мачвана који су заједно у првом полувремену убацили два поена.

Кључну улогу у Звездиној дефанзивној доминацији одиграо је Лазић који је плејмејкеру Хикману „дисао за врат“, натерао га на неколико изгубљених лопти (укупно шест) и омогућио свом тиму лаке поене. Екстра квалитет српски шампион добио је у оба правца игре уласком Гудурића, који је био и реализатор и асистент (са пет најбољи у оба тима) и тако се компензовала слабост на центарским позицијама.

Искусни тренер Репеша посебну пажњу обратио је на брањење игре „два на два“ са Кузмићем као поентером, а Митровић и Томспон су сами себе нападачки лимитирали. Капитен је био добар у дефанзиви са пет скокова, али изгубио је самопоуздање са три изгубљене лопте, а за 16 минута упутио је само један шут. Без учинка у поенима остао је и Американац. Још у првој четвртини направио је два непотребна фаула за 35 секунди и Радоњић га више није сласо на паркет.

Испоставило се да је Звезда направиула посао у првој четвртини коју је добила са 15 разлике, у којој су играчи Арманија само три пута погодили из игре, изгубили чак шест лопти и тимски остварили невероватан индекс корисности – минус два. Квалитетом, вољом и дисциплином сршпски шампион је држао час кошарке у граду моде, а изгледало је као да се утакмица игра у Београду. Неколико хиљада навијача стигло је у Милано да га бодри, а подршка је била кључна у тренуцима када се троструки европски првак баш разгоропадио и запретио да направи потпуни преокрет.

Повела је Звезда „тројком“ Симоновића са 18 разлике у другој четвртини, а затим је уследио пад концентрације који је донео велике проблеме, као и жесток отпор Миланеза који су желелеи да спасу част пред својим навијачима. Без баланса између спољне и унутрашње игре „црвено-бели“ су изгубили конце игре, а томе је допринео и противник који их је виском одбраном и пресинг игром отерао од коша и приморао на грешке у низу.

Пасколо, Хикмен и Сандерс су „поклон“ лопте претварали у поене и без обзира на 12 поена предности, на полувремену и десет после треће четвртине, „мирисало“ је да ће Звезда морати кроз драму до победе.

У два наврата је Волтерс „тројкама“ заустављао домаћина у походу на подвиг, али четврта лична грешка Џенкинса у 29. минуту при покушају да избегне блок, најавила је Звездину голготу. Уводна четири минута последње деонице деловала су као шок за „црвено-беле“. Армани је направио серију 10-0 и први пут дошао до егала (60:60), са три „украдене лопте“ и лаких седам поена.

Када је видео да је ђаво однео шалу, Радоњић је вратио на паркет Кузмића који је до тада само два пута пробацио лопту кроз обруч и био је то пун погодак. Снажни Добојлија је показао зашто је један од најбољих европских центара. За четири минута убацио је 11 везаних поена и решио утакмицу. Разгратао је чуваре, поентирао из скока у нападу и убацио пет поена с пенала, за 15. победу, можда и највреднију до тада. Тачку на наду Арманија у чудо ставио је Симоновић „тројком“, 78 секунди пре краја.

Медиоланум арена. Гледалаца: 11.289. Судије: Јерезуело (Шпанија), Латишевс (Летонија) и Фриц (Немачка).

Одмора за играче Звезде нема. Данас ће допутовати у Београд, а већ прекосутра их очекује први дуел полуфинала плеј-офа АБА лиге против Будућности, а затим још једна паклена недеља у којој ће одиграти две евролигашке утакмице и реванш са Подгоричанима.

АРМАНИ: Меклин 9, Хикмен 14 (две „тројке“), Радуљица 4, Мачван 8, Пасколо 11, Ћинћарини 7, Сандерс 12 (1), Абаз 6, Ћерела. Није играо Ђардини.

ЦРВЕНА ВЕЗДА: Волтерс 8 (2), Томспон, Дангубић 3 (1), Мировић, Лазић 7 (1), Симоновић 13 (3), Џенкинс 11 (1), Гудурић 12 (1), Кузмић 15, Бјелица 9 (1). Нису играли Добрић и Ракићевић.

Радоњић: Ништа није готово

Тренер Црвене звезде Дејан Радоњић честитао је играчима на победи, јуз напомену да још ништа није готово, када је пласман у плеј-оф у питању.

- Ово је веома важна победа за нас, пре свега ако се сагледа ситуација у којој се налазимо и оно што нас очекује у наредном периоду. Играли смо одлично у одбрани у првом пловремену, али грешкама смо омогућили Арманију да се врати у утакмицу. Иако је ситуација веома добра по нас, у игри су још четири кола и видећемо шта ће на крају да испадне – оценио је Звездин тренер.

Огњен Кузмић је победу оценио као тимску, без обзира на сопствени учинак и улогу.

- Показало се и овде да једино можемо да побеђујемо као тим. Играли смо одлично у првом полувремену, али знали смо да се АСрмани неће предати. Важна је победа, а сада се окрећемо Будућности – оценио је центар „црвено-белих“.