ЊУЈОРК - Очекујте више добрих него лоших вести када је у питању глобални раст у овој години, који ће предводити неколико највећих економија Латинске Америке, привредни успон у САД-у и даље економско јачање Кине и Индије, пише данас агенција „Блумберг”.
Према најновијој анализи „Блумберговог” консензуса о економским изгледима, 62 привреде света су „кандидоване” као земље у којима се очекује побољшање у 2017. у односу на прошлу годину, док се код 33 предвиђа погоршање.
На врху листе су Аргентина и Бразил, за које се предвиђа економски заокрет из негативног у позитиван раст.
Мада би Венецуела заправо требало да се нађе на првом месту ове лествице због предвиђеног привредног напредовања за 7,5 процентних поена у 2017. у односу на прошлу годину, водећа позиција јој измиче, јер се земља и даље суочава са дубоком економском кризом, уз високу инфлацију и несташице хране и других основних потрепштина.
Уместо ње на лидерској позицији је Аргентина, чија је привреда лани била у паду за минус 2,1 одсто, а процењује се да ће у овој години достићи раст од 3,0 процента, што ће на међугодишњем нивоу (децембар 2016 - децембар 2017) значити скок од 5,1 процентних поена.
На другој позицији је Бразил који се опоравља од најтеже рецесије у 100 година. Ова земља је претрпела велику штету од корупционашког скандала, због ког је са функције опозвана председница Дилма Русеф. Тренутно Бразилу на руку иде опоравак цена сировина, што председник Мишел Темер покушава да искористи да ојача државне финансије и да подстакне активност приватног сектора.
Бразил је прошле године имао негативан раст од 3,6 одсто, а прогнозира се да ће у 2017. изаћи из рецесије са повећањем БДП-а од 0,8 процената. На међугодишњем нивоу то бити убрзање раста од 4,4 процентна поена.
Трећа земља са највећом променом стопе раста од 1,4 процентна поена међугодишње, према анкети „Блумберга” биће Русија захваљујући скоку цена нафте са 13-годишњег минимума забележеног у јануару 2016.
Предвиђа се да ће Москва забележити ове године економску експанзију до 1,1 одсто у поређењу са прошлогодишњим негативним растом од 0,3 процента.
Неке земље, међутим, имају мање разлога за славље.
Тако се процењује пад привредног раста на Исланду на 4,0 посто у 2017. са прошлогодишњих 7,1 посто, затим у, како се наводи, протестима склоној Румунији, незапосленошћу погођеној Шпанији и у Мексику, који је честа мета напада америчког председника Доналда Трампа.
САД су на линији респектабилног повећања раста у овој години на 2,3 одсто, док ће дивовима међу тржиштима у успону, Кини и Индији, остатак света завидети на расту БДП-а од по 6,5 процената или више - чак иако се у обе земље очекује маргинално привредно успоравање у односу 2016.
Највеће европске економије, у међувремену, треба да се припреме за ублажавање раста који је већ изгубио сјај, укључујући и Велику Британију, која треба да отпочне преговоре о Брегзиту са Европском унијом.
Занимљиво је да се највећи раст на Старом континенту прогнозира Француској, од 1,3 одсто у 2017. години, чији ће избори бити помно праћени као догађај од највећег значаја за ЕУ и еврозону, наводи њујоршка агенција, преноси Танјуг.