субота, 16.02.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 14:01

Принтезис казнио Звезду

Грчки ас одвео Олимпијакос у продужетак, а 3,2 секунде пре краја погодио за победу – 64:66 (9:17, 8:13, 26:12, 15:16, 6:8). – „Црвено-белима” знатно отежан пласман у плеј-оф
Аутор: Мирко Стојаковићсреда, 22.03.2017. у 21:20
(Фото Д. Жарковић)

Уместо највеличанственије победе – најболнији пораз! Кошаркаши Црвене звезде пропустили су велику прилику да савладају Олимпијакос и дођу на победу од пласмана у плеј-оф Евролиге. У дуелу са „братским“ тимом из Пиреја били су у тешком „нок-дауну“ у првом полувремену, али успели су серијом 18-0 да преокрену резултат, а у последњих пет минута ушли су са великих осам поена предности. Грешкама, проузрокованих умором и падом концентрације, дозволили су противнику да се избори за продужетак, а казна је стигла 3,2 секунди пре краја.

Грчки репрезентативац Принтезис је на идентичан начин као 2012. када је донео титулу Олимпијакосу у финалу против ЦСКА, „флоутером“, са бочне линије преко Томпсона, окончао драму у Комбанк арени и шокирао играче Звезде и њених 18.000 навијача. Он је троструком европском прваку (две титуле под командом Душана Ивковића) дао „живот“ у регуларном делу утакмице, када је на Гудурићеву „тројку“ одговорио „тројком“ и изборио екстра пет минута.

После првог полувремена није могло ни да се наслути да ће у наставку утакмица имати драматичан ток. Олимпијакос је ушао у дуел као да је финале, демонстрирао дефанзивни репертоар с којим се српски шампион до сада није сусрео. Прва мета је био у одсуству Јовића организатор игре Џенкинс. Пресингом на лопту по целом терену и високим постављањем одбране, са искакањем и преузимањем, Звездина игра је уведена у лавиринт, у ком су се погубили сви нападачки битни играчи. Без транзиције, игре у рекету на Кумића и шута за три поена београдски „црвено-бели“ су се одбијали о Олимпијакосов зид. С друге стране, велико искуство играча грчког тима донело је предност и у фази напада. Пас игром прављен је вишак, а Папаниколау, Принтезис и Грин су били непогрешиви.

Не памти се када је Звезда у две уводне четвртине имала једноцифрен кошгетерски учинак, на велики одмор отишла са само 17 поестигнутих поена. Најбољи стрелац Симоновић за девет минута није добио прилику да упути шут, а једино је Џенкинс индивидуалним квалитетом успевао да пронађе рупу у бедему Олимпијакоса. Атињани су стекли 13 поена предности, али може се рећи да је одбрана „црвено-белих“ била на висини задатка, јер су гости за 20 минута постигли само 30 поена. Проблем је био у 11 изгубљених лопти из којих су примили лаке поене и шуту за три поена (5-0).

Јасно је било да је лоша шутерска серија проузрокована и чињеницом да Звездини играчи три месеца нису ушли у Комбанк арену. „Проклетство“ је скинуо Волтерс, постигао прву „тројку“ и уз помоћ Кумића заљуљао победнички брод Олимпијакоса који је већ кренуо ка Пиреју. Уследиле су још три „бомбе“ Гудурића, Симоновића и Дангубића, за прво вођство на крају треће деонице. Дангубић је одиграо одличну одбрану на Спанулису који је први пут у каријери остао без поена у евролигашкој утакмици, практично није имао никакав утицај на игру свог тима. Девет пуних минута трајала је Звездина серија (18-0) у којој је била значајна и рола Бејлице који је раширио игру у нападу против Милутинова (такође без учинка) и отворио простор за вишак играча и шут за три поена. Од 32:42, српски шампион је дошао до 50:42 и капиталне предности, пет минута пре краја.

Олимпијакос је личио попут боксера на „стакленим ногама“, али, само личио. Попут правих шампиона, подигао је гард и узвратио жестоко. Звезда је примила тешке ударце од играча од ког се то најмање очекивало. Млади грчки крилни центар  Аграванис, који је до ове утакмице имао евролигашки просек од 2,4 поена, узео је судбину тима у своје руке. Искористио је умор и мањак концентрације Симоновића, погодио две „тројке“, уз продор и додатни фаул и вратио Олимпијакос на победнички колосек. Могла је Звезда да добије утакмицу у регуларном делу, водила је кошевима Џенкинса и Гудурића са два и три поена разлике, али кључна грешка је направљена што је Принтезису дата шанса да шутне и погоди кључну „тројку“ за продужетак.

У додатном времену изведено је чак 13 слободних бацања, а Звезда је имала напад за победу. Гудурић је 20 секунди пре краја ушао у рекет, покушао да изнуди фаул поред Папаниколауа, али није изборио изгледну прилику. Уследио је спорни детаљ. Звездин бек је у ваздуху ударио лопту која се одбила од грчког репрезентативца и судије су досудиле посед за домаћина. Међутим, Словенац Јавор је после огледаног снима досудио лопту за Олимпијакос, а Принтезис је погодио за неверицу и Звездине бриге.

Три кола пре краја, српски шампион има две победе више од Дарушафаке, али и знатно тежи распоред. Сутра следи дуел у Барселони, па у Београд долази Уникс, а у последњем колу „црвено-бели“ иду на ноге директном противнику који је славио у Београду. Две победе сигурно воде Звезду даље или неки кикс турског тима, али  место у „топ 8“  још траже Панатинаикос, Басконија и Ефес, тако да ће вероватно бити потпуно отворене борба до краја.

Комбанк арена. Гледалаца: 18.170. Судије: Јавор (Словенија), Гарсија (Шпанија) и Балак (Израел).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Волтерс 7 (једна „тројка“), Томпсон 1, Дангубић 5 (1), Митровић 1, Лазић 2, Симоновић 9 (1), Џенкинс 13 (1), Гудурић 14 (3), Кузмић 8, Бјелица 4. Нису играли Добрић и Ракићевић.

ОЛИМПИЈАКОС: Грин 8, Бирч 2, Јанг 1, Папапетру, Спанулис, Вотерс 2, Аграванис 16 (3), Милутинов, Принтезис 15 (2), Папаниколау 17 (2), Манцарис 5. Није играо Атину.

Радоњић: Могло је паметније

Тешко је примио пораз тренер Црвене звезде Дејан Радоњић, али још више га брине велики умор пред одлучујуће дуеле.

- На почетку се видело да је Олимпијакос дошао изузетно мотивисан, спреман да квалитетом дође до победе. Чврстом игром су нас увели у грешке и градили резултат. Играли смо добро у одбрани, али због 11 изгубљених лопти примили смо доста лаких поена. У другом полувремену смо дошли до игре и узвратили. Борили смо се максимално, али нисмо успели да победимо. Могли смо бољим и паметнијим решењима у регуларном делу и у продужетку да остваримо предност, али није нам се дало. Видљива је велика потрошња код нас, у ритму игре и ротацијама. То није мали проблем, а како ћемо изгледати за два дана против Барселоне, то могу само да замислим. После свега, чека нас дуел у Подгорици у полуфиналу АБА лиге, а та утакмица има посебну важност – истакао је Радоњић.

Сферопулос: Аграванис нас вратио у живот

Тренер Олимпијакоса Јанис Сферопулос истакао је да су победника одлучили детаљи.

- Наша концентрација у последњем нападу, у коме смо раширили одбрану и пронашли Принтезиса, била је одлучујућа. Мали детаљи су решили питање победника, један промашај, скок или транзиција. Дефанзивно гледано, прво полувреме је било једно од најбољих током моје трогодишње каријере на клупи Олимпијакоса. Мислим да смо изненадили Звезду, успели да зауставимо све играче који су нападачки могли да нам науде. Знали смо да ће противник реаговати у наставку, а трећа четвртина је била веома тешка за нас. Уследила је Звездина серија 18-0, али Аграванис нас је вратио у живот. Ушао је у игру и дао девет поена за редом и омогућио да се поново боримо за победу. Честитам навијачима на заиста сјајној атмосфери. Ово су два тима која се увек боре за резултат, али која имају сјајан однос. Имам велико поштовање према Црвеној звезди – рекао је Сферопулос.