уторак, 22.10.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 00:01

Умор срушио Звезду

Кошаркаши „црвено-белих” поражени од Барселоне - 67:54 (17:18, 15:11, 20:14, 15:11) и довели у питање пласман у плеј-оф Евролиге
Аутор: Мирко Стојаковићпетак, 24.03.2017. у 23:29
Чарлс Џенкинс (Фото Фонет / АП)

Кошаркаши Црвене звезде нису успели да направе одлучујући корак ка пласману у плеј-оф Евролиге. Поражени су од десетковане Барселоне - 67:54 (17:18, 15:11, 20:14, 15:11) и у преостала два кола покушаће да добију битку са Дарушафаком за осмо место, али више нису у позицији да судбину чврсто држе у својим рукама. „Црвено-бели“ у наредном колу дочекују Уникс, а док турски тим гостује Бамбергу.

Уколико остваре победе, одлука о последњем четвртфиналисти пашће у директном окршају у Истанбулу. Турски тим има победу мање, али је добио утакмицу у Београду, што позицију српског првака чини тежом.

Радоњић: Веома лош напад
Тренер Црвене звезде Дејан Радоњић није задовољан игром, посебно у фази напада.- Барселона је била боља и честитам јој на победи. Играли смо солидно у одбрани на почетку утакмице, али смо имали много проблема у нападу. Веома смо лоше шутирали, али за то је био заслужан и противник који је играо одличну одбрану. Однсос успешности шута за три поена све говори. И они су имали проблеме са повредама, али и довољан број веома квалитетних играча – рекао је Радоњић.

После исцрпљујућег дуела са Олимпијакосом пре две дана и пораза на једну лопту, очекивао се пад у Звездиној игри, али тињала је нада да ће против Барселоне која је одавно изгубила шансе за пласман међу осам најбољих, и остала без скоро пола тима, смоћи снаге да добије можда и најважнију евролигашку утакмицу у сезони.

Оптимизам је био већи када се Стефан Јовић појавио у стартној постави, али убрзо је било јасно да од првог плејмејкера ни у овом дуелу неће бити вајде. После три минута напустио је паркет, а повреда Кузмића у окршају са Олимпијакосом одузела је „црвено-белима“ најмоћније оружје, игру под кошем.

Звездин колос је провео само седам минута на паркету, што је захтевало потпуно другачију тактичку поставку, али Барселонина „лака коњица“ успешно је обавила задатак. У одсуству центара, кажњеног Томића и Фаверанија и крила Долмана, који често игра „четворку“, искусни тренер Барцокас је успео да уведе „црвено-беле“ у „своје двориште“.

Са знатно нижим играчима потпуно је онемогућио гостима игру са ниског поста, тако да су поене морали да траже са дистанце или продорима, али Барселонина бековска линија одиграла је перфектно.

Успела је Звезда само у првој четвртини да нападачки парира домаћину, када је Митровић у три наврата поентирао под кошем, али до краја утакмице то је центрима пошло за руком још само три пута. Измешани по позицијама, што је „црвено-белима“ стварало много проблема, играчи Барселоне су преузимали, затварали рекет Митровићу, Томпсону и Бјелици, што је спољној линији донело велике проблеме, уз евидентно велики умор.

Симоновић и Гудурић су се једноставно угасили, само су Џенкинс и Волтерс на моменте соло акцијама долазили до поена, а податак да ни један играч није имао двоцифрен учинак, довољно говори о концентрацији и самопоуздању.

Никад се у Блауграни није окупио мањи број Барселониних навијача, а три хиљаде највернијих имали су у џепу беле марамице, спремни да још једном управи пошаљу јасну поруку шта мисле о најлошијој сезони у последњој деценији. Али, резервисти, уз помоћ искусног Перпероглуа, одиграли су утакмицу као да је плеј-оф њихова мера. Још у првих десет минута пукла је Звездина одбрана линије за три поена, а то је и одлучило утакмицу. Играчи Барселоне убацили су седам „тројки“ више (12-5), а потрошили једну лопту мање у односу на „црвено-беле“ (28-29). Кључан детаљ, посебно у првом полувремену је и веома лоша селекција фаулова играча Звезде. Већина их је направљена када су изашли из бонуса, па је шпански тим на тај начин стекао седам поена вишка.

Попут Принтезиса из Олимпијакоса, по „црвено-беле“ је био кобан његов земљак Перпероглу, који такође игра на крилној позицији. „У лице“ одбране је у трећој четвртини постигао седам поена за редом (просек сезоне 5,9) и донео свом тиму двоцифрену предност, што је у игри на мали број поседа и у ситуацији када је Звезда остала без шута, било ненадокнадиво. Ипак, играчима нашег шампиона не може се замерити на жељи и хтењу.

Изгарали су колико су могли, покушавали да направе преокрет, али то једноставно није било изводљиво. Колико су остали без снаге најбољи показатељ су проценти шута. Учинци Дангубића (5-1), Лазића (9-3), Симоновића (8-2) и Гудурића (8-2), без игре и поена из рекета, директно су скројили резултат.

Дворана: „Блауграна“. Гледалаца: 3.629. Судије: Христодулу (Грчка), Пастусјак (Пољска) и Силва (Португалија)-

БАРСЕЛОНА: Рајс 5 (једна „тројка“), Клавер 5 (1), Наваро (2), Везенков 8 (2), Курукс 2, Ериксон 3 (1), Диањ 3, Олесон 7 (1), Копонен 13 (3), Ренфро 2, Перпероглу 17 (3). Није играо Манфорд.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Волтерс 8 (1), Томпсон 2, Дангубић 5 (1), Митровић 8, Лазић 7 (1), Симоновић 7 (1), Џенкинс 8, Гудурић 5 (1), Јовић, Кузмић 2, Бјелица 2. Није играо Добрић.