Судбине хранитељица Силвије Заћиревић (36) и Виолете Абас (40) вероватно се никада не би укрстиле да у њихове породице нису стигли брат и сестра – по матери.
Петогодишња девојчица стигла је пре годину и по дана у породицу Заћиревић из Центра за заштиту одојчади и деце у Звечанској улици, а њен двоипогодишњи брат дошао је у породицу Абас право из породилишта.
Виолета и Силвија су само две од 120 хранитељица које су јуче присуствовале прослави Дана браће и сестара у јахтинг клубу „Кеј”, коју већ другу годину заредом организује Центар за породични смештај и усвојење, да би се деца која одрастају у различитим хранитељским породицама тај дан дружила. Диван пролећни дан деци је додатно улепшао и омиљени дечји песник Љубивоје Ршумовић, који је малишанима рецитовао своје стихове и уприличио наградну игру у којој су најсрећнији малишани добили његову књигу „Фазони и форе”.
– Од када је проговорила, зове ме мама, што мене испуњава невероватном срећом и поносом – уз осмех прича Силвија и признаје да је црнпураста девојчица унела нову радост у њену велику породицу.
– Моја деца од 12, девет и осам година доживљавају је као своју сестру, а она нам хиљаду пута на дан каже колико нас воли и колико је срећна што одраста у нашој породици. Прве године живота провела је у дому у коме јој нису недостајали ни храна, ни играчке. Њој је само мама фалила. То је једина именица која нема заменицу – дирљиво поентира причу о хранитељству ова племенита жена.
Када су Силвији јавили да је мама девојчице која одраста у њеној хранитељској породици родила дечака и да је он смештен у породицу Абас, одмах су контактирали са њима јер су желели да брат и сестра расту са сазнањем да нису сами на овом свету. Обе породице се труде да се деца друже барем једном месечно и да рођендане и друге важне датуме прослављају заједно.
– Покушавамо да им објаснимо њихову породичну ситуацију речима које она разумеју. У томе нам веома помажу стручњаци Центра за породични смештај и усвојење. Пре него што је девојчица стигла у нашу породицу, прошли смо кроз темељну психолошку обуку у оквиру које су нам стручњаци отворено говорили о свим лепим, али и мање лепим епизодама у одрастању ових малишана. Једна од лекција коју смо научили јесте да би дете требало да одраста са истинитом причом о свом пореклу и да би требало да буде у контакту са братом или сестром – прича Силвија.
Хранитељица Виолета Абас, у чијој породици одраста двоипогодишњи дечак, такође има двоје деце која су јој подарила два унука, а ускоро очекује да им се породица увећа за још једног члана.
– Ја сам постала мајка са 17 година и врло рано сам схватила да у животу нема веће среће од дечје граје. Када су моја деца мало порасла, одлучили смо се да постанемо хранитељи и до сада смо одгајили три дечака. Последњи је код нас стигао са непуних месец дана и чим је проходао и пропричао, упознали смо га са његовом сестрицом и користимо сваку прилику да се деца друже. Нажалост, њихова биолошка мајка нема контакт са својом децом – прича ова хранитељица.
Љиљана Скробић, саветник за хранитељство и аутор програма за подршку браћи и сестрама, каже да 141 сестра и брат тренутно одрастају у различитим хранитељским породицама у Београду, Ваљеву, Шапцу и Лозници.
– Иако се стручњаци Центра за породични смештај и усвојење труде да браћу и сестре сместе у исту породицу, некада то једноставно није могуће. Некад браће и сестра има пуно, па хранитељи нису у могућности да их све збрину под једним кровом, понекад је у интересу деце да буду раздвојена, а некада је разлика у годинама између деце велика. Иако приликом обуке хранитеља инсистирамо на томе да браћа и сестра морају да буду у контакту, нека од њих немају квалитетне односе, што додатно отежава њихово детињство и животни пут чини још комплекснијим. Зато већ другу годину организујемо ову манифестацију – објашњава наша саговорница.
Директорка Центра за породични смештај и усвојење Добрила Грујић каже да су за браћу и сестре до сада организована три кампа у природи, на којима је било педесеторо деце, али и једно викенд окупљање, коме је присуствовало 17 деце. Са задовољством истиче да расте број хранитеља – на евиденцији Центра за породични смештај и усвојење Београд, налази се више од хиљаду деце која одрастају у 850 хранитељских породица.