Министарство просвете одлучило је да повуче из употребе Образовне пакете за учење о сексуалном насиљу над децом.
Како се наводи у саопштењу, одлучено је да се у наредном периоду формира тим стручњака, дечјих психолога и педагога, који ће израдити нови помоћни материјал за наставнике и васпитаче, намењен превенцији и спречавању сексуалног насиља над децом.
„Током рада нови тим ће се у потпуности придржавати критеријума узраста детета и карактеристика ширег контекста у којем дете, односно ученик, одраста, наравно уз уважавање принципа нулте толеранције према било ком облику насиља”, наводи се у саопштењу.
Оваква одлука, како се прецизира, уследила је после саопштења Инцест траума центра да су Образовни пакети њихова својина и да се не могу ревидирати, а да се не повреде ауторска права.
Ово је епилог случаја који је последње две недеље био у фокусу јавности.
Подсетимо, „бура” у медијима и на друштвеним мрежама се подигла после текста „Школски приручник за промоцију хомосексуализма”, објављеног у „Политици”.
Аутор Миша Ђурковић, научни саветник у Институту за европске студије, указао је да се тим Образовним пакетима, намењеним вртићима, основним и средњим школама, заправо пропагира порнографија и да се деца подстичу да експериментишу на пољу сексуалности. Из стручних кругова су уследиле и критике делова садржаја који нису примерни нашој култури и традицији. Указано је и на крајње проблематичне ставове, попут оног да је „породица најопасније место у модерном друштву”…
Министарство просвете је 19. априла саопштило да ће ови Образовни пакети бити кориговани и прилагођени узрасту деце, култури и традицији народа који живе у Србији. Дан касније, ресорни министар Младен Шарчевић је гостујући на телевизији Хепи прецизирао да ће „делови Образовних пакета бити преуређени, а неки у потпуности повучени”.
Управо таква ревизија, како је наглашено у обраћању јавности Инцест траума центра, „није могућа, а да се не повреде ауторска права”.
У саопштењу ове невладине организације детаљно и документовано се образлаже генеза настанка Образовних пакета, који су израђени у директној сарадњи с Министарством просвете у периоду март–новембар 2016. године. Како је наведено, укупан садржај су написале три представнице министарства, 18 наставника и наставница, седморо стручњака активних ван сфере образовања, са дугогодишњим искуством у раду на пољу насиља над децом и женама. И пре него што су званично објављени, шездесет одсто садржаја у виду пилот-пројекта тестирано је у вртићима, основним и средњим школама.
Образовне пакете су јавности заједнички представили Министарство просвете и Инцест траума центар у Београду 18. новембра прошле године, када је и званично предат на коришћење министарству.
Позитивно мишљење о садржају дали су Одељење за права детета Заштитника грађана, представници скупштинског Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, Одбора за права детета и Женске парламентарне мреже.
У поменутом гостовању на телевизији Хепи министар Шарчевић је истакао да су „стручњаци у министарству просвете одмах указали да неке ствари у Образовним пакетима не могу да иду у изворном облику и обиму”. Остало је недоречено када су се ти „аларми” огласили, с обзиром на то да су из министарства одаслата упутства образовно-васпитним установама за примену Образовних пакета од другог полугодишта школске 2017/2018. године. А на почетној страни, међу логотипима организација које су стале иза овог пројекта, налази се и амблем Министарства просвете, науке и технолошког развоја.