Упис деце у београдске предшколске установе ове године почеће 8. и трајаће до 19. маја.
Захтеви ће моћи да се поднесу електронски, али и непосредно у установама.
Прелиминарне листе уписане деце биће истакнуте 12. јуна, а уписне комисије разматраће жалбе родитеља до краја тог месеца.
О предстојећем упису разговарало се на састанку Градске управе, који је јуче са директорима свих 17 престоничких предшколских установа одржао Славко Гак, вршилац дужности секретара за образовање и дечју заштиту. Гак је директорима поручио да ефикасно, транспарентно и праведно спроведу уписни процес за 2017/2018. годину.
– Наш највећи проблем је недовољно места у вртићима. Хајде да заједно покушамо да повећамо број ових места и да упис једном не буде трауматичан за родитеље – истакао је Гак.
Коначан број слободних места у вртићима у Београду за наредну годину Секретаријат за образовање и дечју заштиту ће имати прекосутра. То је рок до када и предшколске установе морају појединачно да се изјасне о броју слободних места којима располажу.
Оно што је познато, а то су подаци из јануара, београдски вртићи моћи ће да приме око 7.000 малишана, од чега око 5.000 у јаслама и око 2.000 у вртићима. На листи чекања тренутно се налази 8.280 девојчица и дечака – 4.902 са приоритетом и 3.378 без приоритета.
Ко има приоритет
– деца из друштвено осетљивих група
– деца запослених родитеља и редовних студената
– деца која имају статус трећег и сваког наредног детета у примарној породици
– деца чија су браћа или сестре уписани у исти вртић
Онлајн пријава омогућена од прошле године
Онлајн упис у вртиће уведен је маја прошле године. Папире који су тада били неопходни за пријављивање заменио је образац у електронској форми. Како би родитељи на овај начин завршили посао, треба да отворе налог на порталу „еУправе” (www.euprava.gov.rs) или интернет порталу управе града (www.euprava.beograd.org.rs). Следећи корак је попуњавање и слање електронског захтева за упис. И за маме и тате који се држе „старинског” начина, предаје докумената на руке, од прошле године важи исто – уписној комисији предаје се само захтев за упис детета у предшколску установу, али не и извод из матичне књиге рођених, потврда о уписаном радном стажу или уверење о оствареним приходима родитеља…
Од 2017. уведено је и то да се родитељима електронским путем доставља одбијеница из државног вртића уколико су у установи сва места попуњена. На основу те потврде онда могу да упишу дете у приватно обданиште уз финансијску помоћ из градске касе. На списку верификованих приватних вртића који сарађују са градом тренутно се налази око 150 њих са нешто више од 180 објеката.
Бројни планови за унапређење предшколског образовања
Град је на седници Савета за права детета недавно усвојио и Акциони план развоја и унапређења предшколског образовања у Београду до 2021. Међу циљевима који су планирани за ову годину стоје:
Разрада акционог плана унапређења предшколства у свим престоничким општинама да би се виделе потребе породица и деце
Адаптација простора у школама, установама културе, јавним установама, где год постоје услови да се уселе предшколске установе
Израда анализе праведности уписа у систему, на нивоу града и на нивоу појединачних предшколских установа, да би се уредила градска политика у домену друштвене подршке деци у раном развоју и предшколском узрасту и породицама у којима живе
Увођење пилот-пројекта новог модела инклузивног образовања у две предшколске установе у граду уз помоћ ресорног министарства и Уницефа
Израда нове методологије на основу које ће се унапредити упис деце.