Да би зауставио ширење нетачних информација и говора мржње преко свог претраживача, „Гугл” ће променити начин рангирања резултата претраге и даће прилику корисницима да директно обавесте компанију о спорном садржају. Овим променама требало би да се спрече злоупотребе алгоритама које омогућавају промоцију екстремистичких и увредљивих садржаја.
Највећи светски претраживач интернета, као и поједине друштвене мреже, месецима су под снажним притиском да уведу људску контролу над аутоматизованим компјутерским програмима који нису увек у стању да разликују тачну од нетачне информације. Компанија је била на мети оптужби да подржава екстремизам тако што међу прве резултате претраге избацује сајтове који шире радикалне идеје и говор мржње. Било је и критика због увредљивих аутоматских завршавања питања постављених претраживачу.
Тако је корисничко питање „Да ли се Холокауст...” претраживач завршавао са „заиста догодио”, а први резултат те претраге водио је ка расистичком сајту који негира постојање злочина над Јеврејима. У другом случају „климатске промене” су повезиване са „преваром”, а „Барак Обама” са „припремом државног удара”. Да се такве ситуације не би понављале, корисници ће моћи директно да обавесте „Гугл” када код аутоматског довршавања упита наиђу на нетачан или увредљив садржај, па ће на основу тих обавештења бити промењен редослед резултата претраге.
Биће, такође, омогућено и слање примедби на кратке уоквирене одговоре које претраживач даје. На пример, „Гуглов” одговор на питање да ли је небо плаво, корисник ће једним кликом моћи да оцени као користан, увредљив, расистички, вулгаран, опасан, нетачан или насилан, а може и да упише коментар по сопственом мишљењу.