среда, 18.09.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 13:11

Фрис првак Европе

Искусни Сенћанин у финалу савладао Бугарина Иву Ангалова, а Давор Штефанек изгубио од Руса Суркова, освојивши сребро
Аутор: Драган Тодоровићсубота, 06.05.2017. у 20:11
(Фото Твитер/@OKSrbije)

Србија је претпоследњег дана такмичења на европском првенству у рвању, које се одржава у Новом Саду, освојила златну и сребрну медаљу. Најпре је домаће навијаче обрадовао Кристјан Фрис који је у одлучујућем мечу за прво место савладао европског и светског шампиона Бугарина Иву Ангелова са 3:1. Давор Штефанек, је изгубио финални меч, бољи од њега био је Рус  Арттјум Сурков.

Очи наше рвачке јавности, која се окупила у великом броју у ,,Спенсу,, посебно су чекале наступ Давора Штефанека. Чекао се одговор на питање хоће ли српски ас успети на крају каријере да освоји једино злато које му недостаје у витринама? За њега али и за оне који га добро познају, нило било никакве дилеме: Давор ће свим срцем јуришати на злато.

Дуел са Русом Артјомом Сурковом, који је такође имао тежак пут до финала, био је права посластица претпоследњег дана на европском шампионату. Давор је у важан меч ушао потпуно миран и сконцентрисан, иако је испред себе имао високог Руса, који се користио разним триковима на струњачи како би деконцентрисао нашег рвача. Противник је добио бод због пасивности нашег репрезентативца, тим резузлтатоми благим вођством противника завршен је први део меча.

У наставку Рус је био неумољив...

Кристјан Фрис је у финале кренуо веома жестоко, иако је  испред себе имао европског и светског првака Бугарина Иву Ангелова, коме је у углу све време савете давао Армен Назарјан, један од највећих рвача 20. века. Пре меча, наш репрезентативац је добио добре савете од селектора Стојана Добрева. Сам почетак је доста обећавао јер је Фрис успео да освоји три поена и тако стекне велику предност после прве рунде. Иначе, он до сада никада није успео да победи свог ривала на великом такмичењу, тако да је ово била прилика за потпуни реванш и то пред својим навијачима. У првом минуту друге рунде Бугарин је био активнији, док је наш репрезентативац на зналачки начин бранио стечено вођство. Ипак, добро физички припремљен српски борац је успео да издржи све жестоке налете и на крају успео да први пут у каријери освоји златну медаљу! На крају било је 3:1 за Кристјана Фриса,штоје додатно подигло атмосферу у дворану јер се са нестрпљењем чекао излазак Давора Штефанека.

Наши главни адути на шампионату Европе у рвању, грчко римским стилом, олимпијски шампион из Рија Суботичанин Давор Штефанек, као и његов годину дана старији друг из репрезентације Сенћанин Кристјан Фрис, завршили су огроман посао у првом делу дана, чиме су испунили све наше жеље. Они су на сјајан начин изборили пласман у велико финале. Био је то добар знак да ће Србија на овом шампионату, као што се и очекивало, освојити медаље, само је било питање каквог ће сјаја оне бити на грудима два истинска рвачка шампиона.

Штефанек је пред домаћим навијачима јурио својеврстан рекорд, јединио злато које му недостаје у богатој ризници медаља. Све је по олимпијског шампиона почело још давне 2004. године када је у шведском градићу Хапаранда освојио србрно одличје. Међутим, после тога све до Тампереа када је четири године касније освојио бронзу, наступио је сушан период. А онда као да је Штефанек додао гас и у пуном зениту своје спортске каријере показао да спада у ред најбољих рвача на планети.  У Београду је 2012. године био трећи а онда две године касније у Ташкенту постаје светски првак! Од тада наступа ,,златни,, период нашег рвања, у коме Давор Штефанек показује одлике највећих шампиона. Прошле године у Риги најбољи српски рвач је био други на шампионату Европе да би у Рију постао нови олимпијски победник. Тада је Давор чврсто обећао и злато у Новом Саду и најавио тако опроштај од дуге и веома богате каријере, чиме је бројним рвачима из Србије дао веома тежак задатак, који ће свакако бити тешко достижан, бар у наредних десетак година.

У првој борби категорије до 66 килограма наш ас је лако и убедљиво савладао Швајцарца Веча са 11:0. У осмини финала по је и Летонац Јуркјанс (5:2), у четвртфиналу Мађар Крашнаија (10:0). А онда је уследила тешка борба против Белруса Даурова, ипак, Штефанек је на крају славио са 4:1..

И Кристјан Фрис је попут Давора Штефанека најавио одлазак у заслужену спортску пензију. Прву велику медаљу Фрис је освојио 2007. године када је на светско првенству у Бакуу био трећи а те исте године у Софији на шампионату Европе такође је освојио бронзано одличје. У међувремену овај сјајни рвачи прави спортиста, дугогодишњи ученик Нандора Саба, био је увек близу победничког трона али никако му није успевало да се домогне медаље.

У осмини финала категорије до 59. килограма наш репрезентативац је био успешнији од Швеђанина Фагерлунда, савладавши га са 3:0. У четвртфиналу био је много бољи од Пољака Пјатека (8:0) а најтежу борбу пре финала имао је против Хрвата Лизатовића,освајача бронзане медаље, кога је тешко али заслужено савладао са 2:0.

Грузуијац Михаил Каџаја (до 98 кг) који је недавно добио српски пасош и сада наступа за нашу репрезентију није успео да освоји медаљу. Овај одлични борац је заустављен у осмини финала и то од Јерменина Алексанијана, изгубивши од бољег од себе са 5:1. И наш тешкаш Немања Павлловић (до 130 кг) изгубио је у четвртфиналу од Немца Џона са 7:2.

Последњег дана такмичења на шампионату Европе у Новом Саду на борилишта излазе: у категорији до 71. кг Александар Максимовић, до 75 кг Виктор Немеш, до 80 кг Петар Бало и у категорији до 85 килограма Дејан Фрањковић.