Извршни одбор Народне банке Србије одлучио је на да референтну каматну стопу задржи на нивоу од 4,0 одсто, саопштено је из кабинета Гувернерке Јоргованке Табаковића.
На седници извршног одбора, која је одржана у петак, Извршни одбор је усвојио мајски Извештај о инфлацији, који ће јавности бити представљен у петак, 19. маја.
Том приликом биће детаљно образложене одлуке монетарне политике и макроекономска кретања која их опредељују, најављено је из НБС.
Приликом доношења одлуке о референтној каматној стопи, Извршни одбор је, како је указано, имао у виду факторе инфлације, ефекте досадашњег ублажавања монетарне политике, као и мајску пројекцију инфлације према којој ће се она и у наредне две године кретати у границама циља од 3,0 одсто, плус-минус 1,5 процентних поена.
Такође се напомиње да је инфлација од почетка године „у границама циља и у априлу је износила 4,0 одсто међугодишње”.
На такво кретање инфлације, као и у другим земљама, очекивано је утицао опоравак светске цене нафте у другој половини 2016.
Више од сезонски уобичајеног, било је поскупљење воћа, поврћа и огрева, због лошег времена почетком године, као и поскупљење свежег меса у априлу.
Са изласком ових једнократних поскупљења из међугодишњег обрачуна инфлације, почетком наредне године НБС очекује нижу инфлацију у односу на садашњи ниво, а затим њено кретање на том нивоу до краја периода пројекције.
Кретање инфлације од почетка ове године последица је деловања једнократних фактора, на шта указује ниска и релативно стабилна базна инфлација, која је у априлу износила 2,0 одсто међугодишње.
Извршни одбор, како се наводи у саопштењу, пажљиво прати дешавања у међународном окружењу, а првенствено кретања на међународном финансијском тржишту и светске цене примарних производа.
Неизвесност на међународном финансијском тржишту у највећој мери проистиче из дивергентности монетарних политика водећих централних банака, ФЕД-а и Европске централне банке, што може да утиче на глобалне токове капитала према земљама у успону, а тиме и Србији.
Поред тога, неизвесност је присутна и у погледу кретања светских цена примарних производа, а посебно нафте.
Међутим, Извршни одбор, како се наводи, сматра да је отпорност наше економије на евентуалне негативне утицаје из међународног окружења повећана захваљујући повољнијим макроекономским изгледима, а пре свега смањењу фискалне и спољне неравнотеже, што доприноси и нижој премији ризика и повољнијем кредитном рејтингу земље.
Наредна седница Извршног одбора на којој ће бити донета одлука о референтној каматној стопи одржаће се 8. јуна. (Танјуг)