Одлазећи председник владе Александар Вучић је свом наследнику већ оставио тежак задатак. Плате у јавном сектору до краја године могле би бити повећане и десет одсто, објавио је изабрани председник вест из премијерског ресора.
„Не говоримо више о два, три, пет одсто, биће, а надам се да ћемо имати снаге, пре краја ове године, можда и за неки месец, повећање плата у јавном сектору десет одсто. Такође, повећаћемо минималац, а очекујемо и повећање плата у приватном сектору који већ лагано сустиже оне у јавном сектору”, рекао је Вучић у Оџацима.
Све то, како је навео, урадили смо и моћи ћемо да урадимо захваљујући озбиљности програма који смо спроводили. Нисмо обмањивали грађане, радили смо тешке ствари, али смо тиме омогућили бољи живот, закључио је Вучић.
Хоће ли наследник актуелног премијера у буџету имати довољно пара у буџету да испуни обећање свог претходника?
Према подацима Министарства финансија, на крају марта на нивоу целе државе остварен је суфицит од 11,77 милијарди динара. Међутим, из угла државне благајне посматрано, то су мале паре. Кад би се све што је претекло у каси на крају првог тромесечја искористило за повећање плата и пензија, то би било довољно за повишице тек нешто мало веће од један одсто. Наиме, повећање плата и пензија само један проценат повећава укупне расходе за око осам милијарди динара. То значи да би повећање личних примања 10 одсто, укупне расходе повећало за 80 милијарди.
Од тога би за повећање плата било неопходно око 30 милијарди динара (кад се одбију расходи за порезе и доприносе који се на крају поново врате у буџет). Уколико би раст зарада био праћен и идентичним растом пензија, буџет би то на годишњем нивоу коштало додатних 50 милијарди. Наиме, укупни издаци за пензије прошле године износили су 494 милијарде динара.
Премијер је изнео и податак да је мањак у буџету, закључно са четвртком, износио 23 уместо 80 милијарди динара. Па ви израчунајте за колико је то бољи резултат од планираног, рекао је премијер. Чињеница је да је то за 400 одсто бољи резултат од плана, али је то и даље само тренутни и привремени резултат. А повећањем плата и пензија у каси се прави трајни трошак. У буџету је (на нивоу целе државе) и даље планиран дефицит од 69 милијарди, а не суфицит. Све и да се комплетан вишак из првог тромесечја искористи за веће плате и пензије, то би било довољно за повишице мање од три одсто. Прошле године смо, такође, током целе године имали суфицит у каси, али је у децембру остварен дефицит.
Преговори са Међународним монетарним фондом (ММФ) на ту тему биће отворени тек на јесен, приликом кројења државне касе за следећу годину, што значи да би грађани и пензионери на повишице могли да рачунају тек од јануара 2018. године. Током претходне две године ММФ је два пута пристао на повећање плата и пензија, а аранжман је предвиђао да лична примања грађана и пензионера остану замрзнута све до фебруара 2018. године. Да ли ће тако бити и овога пута?
Да ће наступајући преговори бити најтежи, најбоље говори податак да се током претходна два повећања разговарало о додатних од 10 до 12 милијарди динара већих расхода. Овога пута министар финансија ће морати код фонда да испреговара скоро осам пута већи фискални простор. То ће дефицит у буџету повећати око два одсто, па би уместо планираних 1,7 одсто, мањак на нивоу целе државе достигао око 3,7 одсто. Под условом да и повећање пензија буде 10 одсто. Ако би то повећање било пет одсто, дефицит би опет био близу три одсто. Повишице пензија од пет одсто буџет би коштале 25 милијарди, па би, заједно са платама, тај издатак достигао 55 милијарди динара.
Вучић: Верујем да ћемо с Кинезима постићи договор за Бор
Премијер Србије Александар Вучић изразио је задовољство што је кинески председник Си Ђинпинг говорио о помоћи у решавању проблема у РТБ Бор и о авио-линији између Србије и Кине јер, како је навео, његове речи, које су исказане и пред кинеским медијима, никада нису празна слова, преноси Танјуг.
Он верује да ће бити постигнут договор у вези с РТБ Бор, да је разговарао са кинеским компанијама, али и фирмама из других земаља, мада о детаљима не може више да каже.
Рекао је да је РТБ Бор за нас важан, као што је и петрохемијски комплекс.С тим у вези је констатовао да МСК већ функционише боље и да је пословао у прва четири месеца без губитака, те да очекује и ту разрешење проблема.„Петрохемија”, додао је, има 40 милиона евра на рачуну, али је важно и ту наставити потрагу за стратешким партнером.
Државна помоћ „Магни” ако запосли 2.500 људи
Премијер Србије Александар Вучић рекао је е да је Влада Србије спремна да финансијски помогне компанији „Магна ситинг” у Оџацима ако буде подигла број запослених до 2.500. Он је поводом отварања новог погона указао да је у овој компанији у Оџацима тренутно запослено 1.100 људи, да ће на основу досадашњег договора, број бити повећан на 1.650. „Искористио сам ову прилику да замолим руководство да подигне број запослених на до 2.500 и тада ће ’Магна’ добити још значајније субвенције од владе јер желимо да људи из сваког места у околини Оџака имају будућност”, казао је Вучић.
До сада је, како је додао, влада уложила у „Магна ситинг” 4,45 милиона евра, и никада није било проблема у исплати, а то је било могуће јер немамо проблема са ликвидношћу и солвентношћу.
Казао је да је поносан на раднике који су вредни и добри и који су направили изванредан резултат за „Магну”.