У Скупштини града данас је потписан Меморандум о разумевању за пројекат изградње топлодалековода Обреновац - Нови Београд са компанијом „Поwер цонструцтион цорпоратион оф Ћина”, чиме ће се обезбедити већа стабилност енергетског система.
Параф на споразум ставили су министар рударства и енергетике Александар Атић, представник кинеске компаније Јанг Фан, градоначелник Београда Синиша Мали, в.д. директор ЕПС-а Милорад Грчић и директор Београдских електрана Горан Алексић.
Меморандум о разумевању је кровни споразум, следи усаглашавње конкретних детаља, а министар Антић нада се да ће то бити готово до краја године, како би наредне уследио почетак радова, а цео пројекат био готов до 2020. године.
Како је речено на конференцији за новинаре после потписивања Меморандума, пројекат би коштао око 200 милиона евра, а након изградње топлодалековода, дугог 28 километара, било би обезбеђено смањење увоза гаса и отворена могућност да Београђани имају јефтиније грејање.
Министар Антић рекао је да је ово велики дан за Београд, те да ће реализацијом овог пројекта бити остварен вишедеценијски сан о повезивњу обреновачког ТЕНТ-а и топлане Нови Београд.
Он је подсетио да је изградња топлодалековода започела 1995. године, да су постављене и цеви, али да је након 2000. године политичком вољом, без економске логике из реваншизма, пројекат стопиран.
„Ми смо овај пројекат вратили у живот и потпуно смо одлучни да га спроведемо до краја. Имамо подршку владе, председника Александра Вучића и кинеских партнера”, рекао је Антић.
Он је подвукао да је пројекат есенцијално важан за већу стабилност енергетског система Србије.
Амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг, који је присуствовао потписивању Меморандума, рекао је да је да је овај пројекат први који се реализује као резултат посете Александра Вучића Кини, где је разговарао са кинеским државним врхом.
„Они су разговарали и договорили се о неколико важних пројеката, међу њима и о овом. Сада ћемо корак по корак све да реализујемо”, рекао је Манчанг.
Градоначелник Београда Синиша Мали истакао је да ће изградња топлодалековода омогућити да се топла вода која се сада излива из ТЕНТ-а у Саву, искорити, чиме се постижзу знатне уштеде и смањује загађење реке.
Он је указао да Београдске електране годишње увезу гас у вредности од 140 милиона евра.
С обзиром да се овим пројектом супституише трећина увоза, што је нешто висе од 40 милиона евра, пројекат вредан 200 милиона, био би исплаћен за пет - шест година, рекао је Мали.
Градоначелник је подсетио да је и План детаљне регулације за то подручје већ усвојен.
Детаљи сарадње биће уговорени, али се очекује да кинеске фирме буду извођачи и пројектанти, док би реализацију финансирала кинеска влада.
„Разговараћемо са Кинезима да пројекат буде комерцијалан”, рекао је Мали и додао да кинеске компаније имају став да све што могу, раде заједно са српским компанијама.
*Tanjug(