И док су многи музеји у Београду затворени већ годинама, Музеј афричке уметности је од прошле године разноврсним програмима и радионицама отворио широм своја врата, не само најмлађима, већ и старијим грађанима.
Пројекат „МАУ за све, сви у МАУ – посебан програм за старије особе” почео је да се реализује од фебруара 2016, у сарадњи са Геронтолошким друштвом Србије и Факултетом за културу и медије.
Састоји се од бесплатних програма за особе старије од 55 година које сваког првог четвртка у месецу, од 10 до 12 часова, љубазни кустоси ове музејске куће на Сењаку прво воде кроз сталну поставку, тематске изложбе, а онда у креативним радионицама посетиоце упућују у израду предмета.
Тако су у марту, у оквиру теме „Орнаменти у афричкој уметности”, гости музеја правили фото-рамове са афричким мотивима од рециклажних материјала.
У априлу је, после предавања о афричком накиту, израђиван и накит од глине и материјала из природе, а после мајског предавања на тему „Мурали – осликани зидови”, старији посетиоци заједно су сликали у прелепој башти овог музеја.
За 1. јун планирана је необична друштвена игра манкала, а прича о томе почела је приликом истраживања Београдске тврђаве 2006. године, када су на Калемегдану нађене две камене табле необичног облика. Београдски археолози су закључили да су то табле за древну игру манкала и да потичу из 17. века, из турског доба. После јунског дружења најстарији посетиоци имаће прилику у јулу да сазнају штошта и о теми „Афрички пејзаж”, а биће организовано и сликање у башти музеја.
За август су планирани „Уметност израде керамичких фигура етиопске заједнице Бета Израел” и радионица глинених фигура. Крајем лета, у септембру, Музеј афричке уметности слави четрдесети рођендан, па ће посетиоци бити упознати са животом и радом Веде и Здравка Печара у Африци, а потом ће имати прилику да праве разгледнице са афричким мотивима.
У првом јесењем месецу планирано је предавање о бојама и дезенима, као украсима и симболима на тканинама који су тесној вези са предањем и усменом традицијом Африке. У радионици ће се декорисати тканине везом и апликацијама.
У новембру биће презентовани плакати који су штампани од оснивања музеја до данас. Има их више од 150 и служили су за промоцију активности музеја. Биће посла и за посетиоце јер ће тада у радионици моћи да креирају своје плакате за задату изложбу у музеју.
И на крају, у децембру музејски поштоваоци моћи ће да слушају предавања о украшавању у различитим деловима афричког континента, а онда ће у радионици моћи да израде оригиналне честитке и украсе пред долазеће новогодишње празнике.
Седам деценија афричке колекције
Музеј афричке уметности – збирка Веде и др Здравка Печара – основан је 1977. године на темељу колекције коју је ово двоје донатора сакупило током свог вишедеценијског културног и дипломатског деловања у различитим земљама Црног континента. Ово је први и једини музеј у овом региону који је искључиво посвећен култури и уметности афричког континента. Богату збирку аутентичних уметничких предмета – маски, скулптура, предмета од дрвета, керамике и текстила, накита, музичких инструмената, као и читав спектар предмета за свакодневну употребу, донатори су поклонили граду Београду 1974. године. Информације о програму музеја за ову годину посетиоци могу да виде на сајту museumofafricanart.org или сазнају позивом на бројеве телефона 011/2651-654 и 011/2651-269.